Yunanistan tepki göstermişti! NATO 30 Ağustos paylaşımını sildi…

NATO Bağlaşık Kara Komutanlığı toplumsal medya hesabından dün 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak için bir gönderi paylaşıldı.
Türk askerlerinin fotoğrafının bulunmuş olduğu gönderide, Ulusal Müdafa Bakanlığının toplumsal medya hesabı etiketlenerek Türkçe olarak, “Zafer Bayramınız mübarek olsun” denildi.
Paylaşımın devamında İngilizce, “Bugün Türk bağımsızlığının 100. yıl dönümü. Zafer ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında NATO ve ötesindeki Türk müttefiklerimizin yanındayız” ifadeleri kullanıldı.
NATO’nun söz mevzusu paylaşım Yunan medyasında geniş yankı buldu. Pek oldukça gazete bu paylaşıma tepki göster.
O gazetelerden birisi olan Ta Nea gazetesi haberi ‘NATO bombası: Türkiye’yi 1922’de Yunanistan’a karşı kazanılmış olduğu zaferden dolayı kutlama ettiler’ başlığı ile okurlarına sundu. Daha ilkin Türkiye ile ilgili aslı astarı olmayan iddiaları sayfalarına taşıyan gazete haberde şu ifadelere yer verdi;
‘Aslen bugün (30 Ağustos), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk yetkililerin Yunanistan’a yönelik tehditlerle sert bir hücum başlatmayı seçtiği gündür.’

CNN Yunanistan ise ‘NATO Türkiye’yi Yunanistan’a karşı kazanılmış olduğu zaferden dolayı kutladı’ başlıklı haberinde paylaşımın ‘şaşkınlık yarattığı’ iddia edildi.
Haberde ‘LANDCMD mesajında ‘Zafer Bayramınız Kutlu Olsun’ yazıyor. Esasen Türkiye’yi NATO ailesinin bir başka üyesi olan Yunanistan’a karşı kazanılmış olduğu zaferden dolayı kutlama ediyor’ denildi.
YUNANİSTAN NATO’YU NATO’YA ŞİKAYET ETTİ
Kathimerini’de yer edinen habere bakılırsa, Yunan basının bu haberlerinin peşinden Atina harekete geçti. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, ittifakın sürekli temsilcisinin paylaşımı kınayan bir şikayette bulunduğunu söylemiş oldu.
Bakanlık, Yunan ordusunun benzer bir şikayeti Avrupa Bağlaşık Kuvvetler Yüksek Karargahı’na sunacağını deklare etti.
ATİNA’NIN GİRİŞİMİNDEN SAATLER SONRA SİLİNDİ
Yunanistan’ın açıklamasından saatler sonrasında, kutlama mesajı içeren paylaşım silindi.

Son Dakika Haberler