Ukrayna’daki toplu mezarlar! “Hesabı sorulmalı”

18.09.2022 20:14 Haber Deposu: İHA Kraliçesi II. Elizabeth için yarın yapılacak olan cenaze törenine katılmak suretiyle İngiltere’nin başkenti Londra’ya gelen Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Liz Truss ile bir araya gelmesinin peşinden gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.
Truss ile yapmış olduğu görüşmede ana gündem maddesinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bulunduğunu aktaran Trudeau, “Açıkçası İngiltere ve Kanada, Ukrayna’yı desteklemek ve Rusya’nın yasadışı eylemlerine karşı çıkmak mevzusunda en kuvvetli ülkelerden ikisi oldu” dedi.
Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin açıkça cenk suçlarını içerdiğini belirten Trudeau, Bucha’da ve Ukrayna tarafınca geri alınan topraklarda bulunan toplu mezarların Rusya’nın işlediği cenk suçlarının kanıtı bulunduğunu ifade ederek, “Uygun bir soruşturma ve şeffaflık olmalı. Vladimir Putin, destekçileri ve Rus ordusunun Ukrayna’da yaptıkları ve işlemeye devam ettikleri vahşetlerin hesabı sorulmalı” dedi. Öte taraftan geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın İzyum kenti Ukrayna ordusu tarafınca Rus güçlerinden geri alınmış kentte toplu gömüt bulunmuştu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İzyum’daki toplu mezarda 400’den fazla ceset bulunduğunu belirtmiş, mezarda işkence izleri olan evlatların, roket saldırıları sonucu ölenlerin ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı personellerin cansız bedenlerinin bulunduğunu aktarmıştı.

Son Dakika Haberler