Ukrayna Hakkında Her Şey; Ukrayna Bayrağının Anlamı, Ukrayna Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

03.09.2022 13:00 Son Güncelleme: 03.09.2022 13:02 Rus halkının bu etnik adı, Rusych (çoğul, Rusychi ), yirminci yüzyılda Ukraynaca ile değiştirilebilen batı Ukraynalı bir kendi kendini tanımlama olan Rusyn’e dönüştü. Rusyn’in Latinizasyonu olan Ruthenian, Vatikan ve Avusturya İmparatorluğu tarafınca Ukraynalıları belirtmek için kullanıldı.
Ukrayna Hakkında Her Şey
Yirminci yüzyılda Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesi olan Ukrayna, 232.200 mil kare (603.700 kilometre kare) kaplar. Başlıca coğrafi özellikleri, Polissya ve Volyn şimal ormanları, merkezi orman bozkırları, Donetsk doğu yaylaları (deniz seviyesinden 500 metreye kadar) ve Karadeniz ve Azak Denizi süresince kıyı ovaları ve bozkırlarıdır. Batıdaki Karpat dağları, Hoverla Dağı’nda 6.760 fit (2.061 metre) ulaşır. Kırım yarımadasındaki Roman-Kosh 5.061 fit (1.543 metre) yüksekliğe ulaşır – Karpatlar’da polonyna ve iajla olarak adlandırılan Alp çayırları Kırım’da – başka bir garip coğrafi özelliktir. Ukrayna’nın 1989 nüfus sayımı 51.452.000 nüfus gösterdi. Negatif nüfus artışına muhtemelen Çernobil felaketi de dahil olmak suretiyle ekonomik ve çevresel krizler niçin oldu. 1989 nüfus sayımı, nüfusun etnik bileşiminin aşağıdaki yüzdelerini göstermektedir. Ukraynalılar, yüzde 72.7; Ruslar, yüzde 22.1; Yahudiler, yüzde 0,9; Beyaz Rusyalılar, yüzde 0.8; Moldovalılar, 0.6; Kutuplar, yüzde 0,5; Bulgarlar, yüzde 0.4; Macarlar, yüzde 0,3; Kırım Tatarları, yüzde 0,2; Rumenler, yüzde 0,2; Yunanlılar, yüzde 0,2; Ermeniler, yüzde 0.1; Romanlar (Çingeneler), yüzde 0.1; Almanlar, yüzde 0.1; Azeriler, yüzde 0.1; Gagauzca, yüzde 0.1; ve ötekiler, yüzde 0,5 olarak tanımlanır.
Ukraynaca, Doğu Slav grubunun bir Hint-Avrupa dilidir. Kiril alfabesi fonetiktir; gramer sentetiktir, bilgiyi sıralamadan ziyade kelime değişikliği kanalıyla iletir. Uygar yazınsal Ukraynaca, Poltava ve Kiev lehçelerinden on sekizinci yüzyılda geliştirildi. Belirgin lehçeler, şimal ve orta Ukrayna’nın Polissya, Volyn ve Podillya lehçeleri ile batı Boyko, Hutsul ve Lemko lehçeleridir. Onların özellikleri, diyalektik kullanımda tekrardan ortaya çıkan, normatif olarak atılan eski unsurlardan türer.
Ukrayna’da eski uygarlıkları inceleyen arkeologlar tarafınca prototipik bir mimari anane bulunmuş oldu. Tripillya kültürünün ( MÖ 4.000–3000 ) kazıları, eşmerkezli duvarlı ve hendekli yerleşimlerde müştemilatlı bir ve iki odalı evleri göstermektedir. MÖ 500 – MS 100 yıllarında Karadeniz bölgesindeki Yunan ve Roma kolonilerinin sofistike mimarisi İskit ev inşasını etkiledi. Daha sonraki Slav kabilelerinin mimarisi çoğunlukla ahşaptı. Ukrayna mimarisi, on dördüncü yüzyılda inşa edilen Khotyn ve Kamyanets’-Podil’skyi kaleleri, on beşinci yüzyılın Oles’ko ve Ostroh kaleleri ve Lviv’in Pazar Meydanı’ndaki bir çok bina tarafınca örneklenen Rönesans stilini kolayca benimsedi.
Sovyet Ukrayna toplumu resmi olarak üç eşit grupla sınıfsızdı: işçiler, köylüler ve çalışan aydınlar. Gerçekte, Komünist Parti seçkinleri, çeşitli içsel derecelerle, son aşama tercihli bir statüye sahipti. Uygar Ukrayna’da birçok eski Sovyet bürokratı ( nomenklarura ) yeni yönetimin üyeleri yada yeni varlıklı iş profesyonelleri olarak statülerini ve etkilerini korudular. Hepsi devlet bütçelerine bağımlı olan eğitim, sıhhat ve araştırma profesyonelleri en düşük gelir diliminde yer almıştır. Ağır endüstri üretim odağını değiştirdiğinde mavi yakalı işçiler arasındaki işsizlik arttı. Çiftçiler, arazi iyelik haklarının tekrardan tesis edilmesinde bir geçiş aşamasındadır.
Ukrayna Bayrağının Anlamı
Ukrayna bayrağı, sarı ve mavi (Lacivert) olarak tanımlanır. Sarı renk refahı simgeler ve hem de buğday tarlalarından alıntıdır. Mavi ise barışı simgeler ve gökyüzüne atıfta bulunur.
Ukrayna’nın Başkenti
Ukrayna başkenti Kiev’dir.
Ukrayna’nın Para Birimi
Ukrayna resmi para birimi, Ukrayna Grivnası’dır.
Ukrayna İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı
Ukrayna ve Türkiye içinde saat farkı yoktur.
Yunanistan Hakkında Her Şey; Yunanistan Bayrağının Anlamı, Yunanistan Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Son Dakika Haberler