Türkiye’nin konuşmuş olduğu Büyükşen cinayetinde yeni gelişme! Azmettirici söyledi

21.09.2022 12:29 Son Güncelleme: 21.09.2022 12:30Haber Deposu: DHA Vaka, 3 Eylül 2018’de saat 22.00 sıralarında, İsmil Mahallesi’ndeki tek kattan oluşan evde meydana geldi. Kar maskeli şahıs, kapısı açık olan Büyükşen çiftine ilişkin eve girdi ve emekli işyar Metin Büyükşen ile eşi Necla Büyükşen’e ateş etti. Çiftin evimizdeki kızları Büşra Büyükşen (24) de saldırganın dipçik darbesiyle baygınlık geçirdi. Ölü benzer biçimde davranan ve ondan sonra yatak odasının penceresinden atlayıp, yoldan geçen komşularının aracına binen Büşra Büyükşen, jandarmaya gidip vakası söyledi. Eve gelen jandarma ekipleri, Necla-Metin Büyükşen çiftinin cansız bedenlerini buldu.
ÖNCE MİHR ANLAŞMAZLIĞI SANILDI
Olayın arkasından başlatılan soruşturmada ilk etapta Büyükşen çiftinin oğlu Uğur ve gelini Betül Büyükşen içinde daha ilkin yaşanmış olan mihr tartışması sebebiyle öldürülmüş olabileceği üstünde duruldu. Uğur Büyükşen, eşi Betül Büyükşen ile Betül Büyükşen’in ailesi ve yakınlarından gözaltına alınanlar oldu. Hemen sonra şüpheliler, özgür bırakıldı.
ADRES KARIŞTIRILIP KOMŞU AİLE YERİNE, BÜYÜKŞEN ÇİFTİ ÖLDÜRÜLDÜ
Soruşturma kapsamında Büyükşen çiftinin, yanlışlıkla öldürülmüş olabileceği ihtimali üstünde de duruldu. Soruşturmayı derinleştiren takımlar, çiftin komşularının evli olan oğulları Hüseyin K. ile Esra Taş’ın, bir süre ilişki yaşadığını ve ayrıldığını belirledi. Esra Taş’ın da ayrılma sebepleri olarak Hüseyin K.’nin anne ve babasını görevli tuttuğu tespit edildi. Esra Taş’ın, Hüseyin K.’nin anası M.K. ve babası M.K.’yi öldürtmeye karar verip, Abdullah Başdemir’i azmettirdiği belirlendi. 13 Temmuz 2021’de düzenlenen operasyonda Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir ve bu çiftin aynı mahallede temasa geçmiş olduğu Zekeriya Okşen ile kuzeni Mustafa Okşen’in de aralarında olduğu 25 şahıs gözaltına alındı. Şüpheliler Abdullah Başdemir, Esra Taş, Zekeriya Okşen ve Mustafa Okşen, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Tutuklulardan Mustafa Okşen, 17 Ağustos 2021’de cezaevinde geçirdiği hastalık sebebiyle yaşamını yitirdi. ‘Kasten öldürmeye yardım etme’ suçundan tutuklu olan Zekeriya Okşen tutukluluk süresine itiraz etti ve 4 Şubat’ta tahliye edildi.

ÖNCE AFGAN ÇOBAN SONRA GÜVENLİK GÖREVLİSİ TUTUKLANDI 
Olayın azmettiricisi olduğu ileri sürülen Abdullah Başdemir’in, o dönem çiftliğinde çobanlık meydana getiren ve ondan sonra Konya’dan ayrılarak Ankara’ya giden Afgan uyruklu Abdulhamid Uzbek, ‘kiralık katil’ olduğu iddiasıyla tutuklandı. Soruşturma sürerken, Uzbek 22 Ekim 2021’de adli denetim şartıyla tahliye edildi. Gene soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve Çumra’da Selçuk Üniversitesi’ne ilişkin tesiste güvenlik görevlisi olan Ertuğrul Çelik, çıkarıldığı mahkemece 22 Nisan 2022’de tutuklandı.
Çifte cinayetle ilgili hazırlanan iddianame, 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edildi. Tutuklu sanıklardan Esra Taş, Abdullah Başdemir, Ertuğrul Çelik ile tahliye olan Zekeriya Okşen hakkında ‘tasarlayarak adam öldürme’ suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile ‘nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından ek olarak 3’er yıla kadar yargılanmaları talep edildi. Ertuğrul Çelik hakkında ek olarak Büyükşen çiftinin kızları Büşra Büyükşen’i yaraladığı için de ‘kolay yaralama’ suçundan 1,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

ÖLÜ NUMARASI YAPAN BÜŞRA, TEŞHİS ETTİ
Hazırlanan 128 sayfalık iddianamede, soruşturma kapsamında aralarında Büyükşen çiftinin aile üyeleriyle Abdullah Başdemir’in çiftliğinde çalışan Afgan çobanların da aralarında bulunmuş olduğu 97 şahıs hakkında kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verildi. Büyükşen çiftini öldürmüş olduğu ileri sürülen Ertuğrul Çelik’i, vaka günü ölü numarası yapmış olup kurtulan Büşra Büyükşen’in teşhis etmiş olduğu açıklandı. Büşra Büyükşen ifadesinde, “Boyu, kilosu, fiziki yapısı, kollarındaki kıl oranı, göz yapısı, göz rengi, göz kapakları ve göz altındaki torbalar itibarıyla evimize girerek, babama ateş eden ve arka odada göz göze ulaştıktan sonra elindeki tüfeğin dipçiğiyle kafama vurarak beni yaralayan şahıstır. Bu şahsı kati olarak teşhis ediyorum” dedi.
KARIŞTIRILAN ADRESLER UYDU FOTOĞRAFLARIYLA ANLATILDI
İddianamede, Esra Taş’ın, evli olan Hüseyin K. ile yaşamış olduğu birlikteliğin sona ermesinden görevli tuttuğu Hüseyin K.’nin anası M.K. ve babası M.K.’yi öldürtmeye karar verip, Abdullah Başdemir’i azmettirdiği açıklandı. Hüseyin K.’nin anne ve babasının eviyle Büyükşen çiftinin evinin iyi mi karıştırıldığı uydu fotoğraflarıyla detaylı olarak anlatıldı. Esra Taş’ın, Zekeriya ve Mustafa Okşen’den almış olduğu adres tarifini Abdullah Başdemir ile paylaşmış olduğu açıklandı. Esra Taş’ın ifadesinde “Zekeriya Okşen’den Hüseyin K.’nin İsmil Mahallesi’nde ikamet etmiş olduğu babasının evinin adresini istedim. Son olarak vaka günü yapmış olduğum görüşmede, ‘Köye girdikten sonrasında camiyi arkana alacaksın, solundaki ev Hüseyin K.’nin babasının evi’ dedi. Ben de bu adresi Abdullah Başdemir ile vaka günü paylaştım” dedi. Gene iddianamede Büyükşen çiftiyle Hüseyin K.’nin anası ve babasının fiziki benzerlikleri anlatıldı. Hüseyin K.’nin çalmış olduğu iş yerine ilişkin hafifçe ticari araçla öldürülen Metin Büyükşen’e ilişkin aracın benzerliğine de iddianamede yer verildi.

JANDARMAYA GİDİP BÜYÜKŞEN ÇİFTİ OLAYINI SORMUŞ
İddianamede; soruşturma kapsamında Esra Taş’ın çevresindeki kişilerin ifadelerinin alınmasının arkasından Abdullah Başdemir’in, daha ilkin bir vakayla ilgili tanıştığı jandarmadaki görevliye, adam öldürmeye sevgilisinin karışıp karışmadığını sordurulmuş olduğu açıklandı. İddianamede; Başdemir’in ilk kez burada öldürülme vakasını dillendirdiği ve kendisinin olayın haricinde benzer biçimde göstermek istediği yönünde çabalara girdiğine yer verildi.
OLAY SAATİ ARKADAŞLARIYLA MANGAL YAPMIŞLAR
İddianamede, Esra Taş ve Abdullah Başdemir’in, vaka saatinde, başka yerde bulunduklarına yönelik şahitlik etmeleri için katliam şüphelisi olarak tutuklanan Ertuğrul Çelik’in çalmış olduğu Apa Mahallesi’ndeki Selçuk Üniversitesi’ne ilişkin toplumsal tesiste dostlarıyla ‘mangal’ organizasyonu yaptıklarının anlaşıldığı açıklandı. Mangal yapıldığı sırada Esra Taş, Abdullah Başdemir ve Ertuğrul Çelik’in bir ara gözden kaybolduğu anlatıldı.
Gonca, 11 yıl sonrasında gelen nakille yaşama tutundu
SANIKLARIN YARGILANMASINA BAŞLANDI
5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmaya sanıklar Esra Taş, sevgilisi Abdullah Başdemir, cinayeti işlediği öne sürülen Ertuğrul Çelik ile vakaya yardım etmiş olduğu belirtilen, tutuksuz Zekeriya Okşen katıldı. Öldüren Büyükşen çiftinin evlatları Osman, Uğur ve Büşra Büyükşen ile sanıkların yakınları ve taraf avukatları salonda hazır bulunmuş oldu.

BAŞDEMİR: 3 GÜNLÜK TANIDIĞIM KADIN İÇİN NEDEN BÖYLE BİR ŞEY YAPAYIM
Duruşmada ilk olarak azmettirici olduğu öne sürülen Abdullah Başdemir’in savunması alındı. Başdemir savunmasında, Esra Taş ile yeni tanıştığını belirterek, ifadesinde şunları söylemiş oldu:
”Suçlamadan dolayı 14 aydır tutukluyum. Vaka günü, her gün piknik yaptığımız zamana denk geldi. İsmil Mahallesi’ne asla gitmişliğim yok. Hüseyin K. ile alakam yok. Biz piknik yapmış olup evlerimize dağıldık. 14 aydır niçin tutukluyum, onu bile bilmiyorum. Cinayetle alakam yok. Esra Taş ile yeni tanıştık. Her hafta oturuyorduk. Esra kız dostlarıyla geliyordu. Esra sevgilim değil. Esra, öteki hayatımı bırakacağım söylediği için ona destek oldum. 1 ay takıldık. Ona destek oldum. Ertuğrul Çelik, bizim köylümüz. Misafirlerle onun çalmış olduğu yere gidiyorduk. Cinayetle alakamın olma ihtimali yok. 3 günlük tanıdığım hanım için niçin bu tarz bir olay yapayım ya da eğlendiğim hanım için niçin bu şekilde yapayım.”
Vakaya yardım etmiş olduğu öne sürülen Zekeriya Okşen’i tanımadığını söyleyen Başdemir, ”Zekeriya Okşen’i asla tanımıyorum. Ben Esra’ya vaka günü ‘Bugün kurtuluyorsun’ benzer biçimde bir şey söylemedim. Ben gözaltına alınana kadar cinayeti Hüseyin ile Esra işledi zannediyordum. Bundan dolayı Hüseyin, Esra’ya Bosna Hersek Mahallesi’nde ev tutmuş. Dosyadaki telefon kayıtları bana ilişkin” dedi.
Türkiye’den Akdeniz’de yeni Navtex
Abdullah Başdemir, savunmasında salonda bulunan, öldürülen Büyükşen çiftinin oğullarından tabip Osman Büyükşen’e yönelik ise ”Osman Hocama bir şey sormak isterim. Rahmetlilerin katillerinin bulunmasını mı istiyor, yoksa kendine kurban mı arıyor? Vakası kapatmak mı istiyor?” diye konuştu. 
​’ESRA’YA AŞIK DEĞİLİM’
Öldürülen ​Büyükşen çiftinin ailesinin avukatı, Başdemir’e, ”Esra’ya madem aşık değildin, niçin bu şekilde yaptın?” diye sordu. Başdemir de ”Ben Esra’ya aşık değilim. Ben Esra’ya ulaşmak istesem, parasını verir ulaşırdım” dedi.
Avukatın ”Esra’nın diğer hayatından söylediğin kastın ne? Esra ve ailesine para yardımı yaptın mı?’ sorusu üstüne Başdemir, ”Esra, para karşılığı erkeklerle görüşen bir hanımdı. Esra’ya son 1 senedir kıymet vermeye başladığım için para yardımı yaptım” yanıtını verdi. 

Son Dakika Haberler