Türkiye satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos’ta arttı

İstanbul Endüstri Odası (İSO) Türkiye İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) anketinin Ağustos 2022 periyodu neticeleri açıklandı. Temmuzda 46,9 olarak ölçülen manşet PMI, ağustosta 47,4 oldu. Son anket verileri imalat sektöründe iyileşmeye yöneldi.
Veride eşik kıymet olan 50,0’nin üstünde ölçülen tüm rakamlar sektörde iyileşmeye işaret ediyor.
Bununla beraber sıkıntılı piyasa koşulları ve yüksek fiyatlar sebebiyle düşüş ağustosta da devam etti. Yeni siparişlerde düşüş ağustos ayında hız kazanırken anket katılımcısı firmalar, talepteki yetersizlik ve fiyatlardaki artışların yanı sıra küresel ekonomideki zayıflığa dikkat çekti.
Yargıtay son noktayı koydu! Yöneticiye fazla mesai tutarı tartışmasında emsal karar
Buna paralel şekilde yeni ihracat siparişleri de yavaşlarken bazı katılımcılar Avrupa talebinde azalma olduğunu bildirdi. İstihdamın artmaya devam etmesi ve artış hızının son üç ayın en yüksek düzeyine çıkması, anketin görece pozitif gelişmesi oldu. Fiyat baskılarının müşteri talebi ve üretim hacimleri üzerindeki tesirleri sürmekle birlikte, enflasyonun üçüncü çeyrek ortalarında yavaşladığına ilişkin sinyaller devam etti. Ham madde, nakliye ve enerji maliyetlerindeki yüksek seyir, asgari ücretteki artış ve Türk lirasındaki değer kaybı benzer biçimde faktörler girdi maliyetleri ve satış fiyatlarındaki yükselişe katkı yapmış oldu. Bununla beraber, enflasyon oranları girdi fiyatlarında son 31 ayın, nihai ürün fiyatlarında ise son 18 ayın en ılımlı düzeylerine geriledi.
Mevcut girdi stoklarının üretim gereksinimlerini karşılamaya büyük ölçüde kafi olması sebebiyle imalatçılar ağustosta girdi alımlarını azalttıklarını bildirdi. Satın alım meydana getiren firmalar, tedarikçilerin araç-gereç teminindeki zorluklarına bağlı olarak artan teslimat süreleriyle karşılaşmaya devam etti.
Satışlarda görülen yavaşlama ile nihai ürün stoklarındaki artış eğilimi dört aya ulaştı.

Son Dakika Haberler