Türk girişimci Muhammed Avcil “Büyük Britanya Girişimcilik Ödülleri” 2022 finalisti

21.09.2022 17:57 Son Güncelleme: 21.09.2022 18:01 5300’ü aşkın katılımcı içinden finale kalan Türk iş insanı 21 Kasım tarihinde Londra Grosvenor Otel’inde düzenlenecek olan büyük final ile kazananların duyurulacağı gecede Muhammet Avcil, ülke çapında bugüne dek erişilen en yüksek sayı olan 5300’ ü aşkın katılımcı içinden finale kalan Türk iş insanı olmuştur.
Bu yıl 10.cusu düzenlenmekte olan Büyük Britanya Girişimcilik Ödülleri’nde her yıl Senenin Değişimcisi, Devamlı Girişimci ve Senenin Büyük Britanya Girişimcisi kategorileri dahil olmak suretiyle toplam on iki büyük ödülün verilmektedir. Bugüne dek 450.000 kişinin üstünde istihdam sağlayarak toplamda 30 milyar İngiliz sterlinini aşkın bir ciroya erişilen Büyük Britanya Girişimcilik Ödülleri’nde, geçtiğimiz yılların dikkat çeken ödül sahipleri içinde Social Chain (Toplumsal Zincir) kurucusu olan ve sonradan BBC Dragon Den’ in en genç yatırımcısı olan Steven Bartlett de yer verilmiştir.
Muhammet Avcil düşünceleri şu şekilde dile getirmektedir;
Yatırımcılık hayal gücü gerektirir ve bunun iş yönetimi ve başarı üstünde oldukça mühim tesirleri bulunmaktadır. Büyük fikirler ortaya atmak için gözle görünenin ötesine bakmayı ve oldukça çalışıp bunu karlı hale getirecek stratejiler geliştirmeyi bilmek gerekir.Imperial BioScience 2015 senesinde Londra’ da kurduğum okuldan sonrasında benim ikinci girişimimdir. Hayal gücü bir kurucunun haiz olması ihtiyaç duyulan en mühim özelliklerden biridir ve kazanımlar yeni teşebbüsler hayal ederek elde edilir. Hemen hemen ilk girişimimi yönetmekteyken, geleneksel fikir biçiminin işe yaramadığı durumlarda, sorun çözme ve fırsatları soruşturma mevzusunda yaratıcı olmam icap ettiğinin farkına vardım. Bir probleminin – bazıları kolayca fark edilmese bile- birden fazla çözümü olabileceğini ve ekip çalışmasının devamlı daha iyi sonuçlar ortaya çıkardığını öğrendim. Fikirlerimi korumak için çaba sarfeden her bir kişiye karşılık düşüncelerimin gerçekdışı, ölçeksiz ve pazara uygun olmadığını iddia eden bir grup insan olmuştur. Bir biyoteknoloji şirketi kurmaya karar verdiğimde yatırımcıları cezbetme, doğru kabiliyeti ortaya çıkarma, devamlı başa dönme ve tekrardan ölçümleme gerektiren yüksek bir disiplinle emek verme şeklinde birçok riski çoktan göze almıştım. Yeni bir anlam ve dünyayı değiştirecek bir yenilik arayışı benim için devamlı en itici güç olmuştur. Imperial BioScience tarafınca geliştirilmiş olan bu yeni uygulamanın mühim değişimlere yol açmasından ve insan yaşamına yeni bir rahatlık kazandırmış olmasından büyük mutluk duymaktayım.
Bu yılki ödüller ek olarak genç insanların eğitilmesi ve yetiştirilmesi yönünde yatırım icra eden organizasyonlara dönük oldukça yeni bir ödül de kapsıyor. John Caudwell Blaze Your Own Trail Ödülü stajyerlik, mesleki eğitim, çeşitlilik yaratma ve inisiyatif alma şeklinde tümü genç nüfusun işe erişim süreçlerini geliştirmeye yönelik fırsatlar öne devam eden işletmelere dönük farkındalığı artırmayı hedeflemektedir.
Büyük Britanya Girişimcilik Ödülleri kurucusu Francesca James bu yılki iştirakçilerin kalitesinin tüm Birleşik Krallık’ ta girişimciliğin enerjisini ortaya koyduğunu belirterek şu ifadeleri kullanmıştır;
‘Her geçen yıl aldığımız başvuruların kalitesi artmakta iken bu yıl bizi daha oldukça etkileyen ortaya konan yenilikçilik, hırs ve kararlılık olmuştur. Tüm ülke çapında gitgide büyümekte olan ve bir çok öne çıkarılmayı hak eden oldukça sayıda esin veren yarışmacı arasından finalist sıralaması oluşturmak bu yıl bizim için her zamankinden daha zor oldu.
Pandemi ile başlamış olan ve yaşam pahalılığı krizi ile devam eden son birkaç yıl içinde işletme sahipleri için hiçbir şey kolay olmamıştır, sadece bu durum vazgeçmeyi reddedip yolunda ilerlemeye karar vermiş girişimcilerde bir direnç ve dayanıklılık azmi oluşturmuştur. Bu yılki finalistler hem işletmelerinde elde ettikleri başarılar hem de bu ödüle layık görülmüş olmaları sebebiyle kendileriyle gurur duymalıdırlar.’
İLANDIR
 

Son Dakika Haberler