Son dakika! Bakan Nebati’den sürdürülebilir gelişme vurgusu

31.08.2022 11:47 Son Güncelleme: 31.08.2022 11:52 Türkiye ekonomisi 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 oranıyla kuvvetli gelişme kaydetti. TÜİK açıklamasında ilk çeyreğe ilişkin gelişme verisinin de yüzde 7,3 seviyesinden 7,5 seviyesine revize edildiğini deklare etti.
Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati resmi Twitter hesabından gelişme verisine ilişkin şu açıklamaları yapmış oldu:
“Ekonomimiz senenin ikinci çeyreğinde senelik bazda gerçek olarak ilk çeyrekteki güçlü gelişme performansımızın da üstünde yüzde 7,6 büyümüştür. Böylece Türkiye, verisi açıklanan OECD ve G20 ülkeleri içinde senenin ikinci çeyreğinde en yüksek gelişme kaydeden ikinci ülke olmuştur.”
“İkinci çeyrekte yalnız güçlü gelişme performansı göstermedik, bununla beraber 5 çeyrektir devam eden dengeli büyümeyi bu zamanda de sürdürdük.” Son dakika… Bakan Muş’tan ‘gelişme’ açıklaması
“Son iki buçuk senedir makine ve teçhizat yatırımlarındaki kuvvetli senelik artış bu zamanda de yüzde 17,8 ile devam etmiştir. Bu gelişmeyi üretim kapasitemizin artırılması açısından pozitif yönde değerlendiriyoruz.”
“Büyümedeki güçlü seyrin işgücü piyasasındaki yansımaları senenin ilk yarısında görüldü. Bu zamanda geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla ortalama 900 bin kişilik ilave istihdam sağlandı ve işsizlik oranı yüzde 10,3’e düştü.”
“Büyümeyi ve istihdamı önceliklendiren, üretimi ve ihracatı destekleyen Türkiye Iktisat Modeli ile elde ettiğimiz bu kazanımlar senenin kalan döneminde de sürecektir. Artık ekonomimizin alamet-i farikası dengeli, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümedir.”

Son Dakika Haberler