Şimal Kore, Rusya’ya tabanca satışı iddialarını yalan olduğunu beyan etti

22.09.2022 10:57 Haber Deposu: İHA ABD basınının haber alma belgelerine dayandırdığı ve Pyongyang’ın Moskova’ya top mermisi ve roket sattığı yönündeki haberlere Şimal Kore’den yalanlama geldi. Ulusal Müdafa Bakanlığı Teçhizat Bürosu Genel Direktör Yardımcısı tarafınca devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) meydana getirilen yazılı açıklamada, “Son zamanlarda ABD ve öteki düşman güçler, Şimal Kore’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) kararlarını ihlal ettiğinden bahsederek Rusya ile içinde bir tabanca anlaşması yapmış olduğu dedikodusunu yaymıştır” ifadeleri kullanıldı.
İddiaların doğru olmadığı vurgulanan açıklamada, “Rusya’ya daha ilkin asla tabanca ve cephane ihraç etmedik ve ihraç etmeyi planlamıyoruz. ABD’nin yaymış olduğu söylentinin nereden kaynaklandığı belli değil, sadece söylentiler ülkemizin imajını zedelemeyi amaçlıyor” denildi.
Açıklamada, askeri teçhizatların yalnızca geliştirilmesi, üretilmesi, bulundurulmasının değil, bununla beraber ihracat ve ithalatının da egemen bir devlete özgü yasal haklar olduğu ve asla kimsenin bunu eleştiremeyeceği belirtilirken, Pyongyang’ın ABD ve ona bağlı güçler tarafınca hazırlanan BMGK’nin hukuka aykırı yaptırım kararlarını hiçbir süre tanımadığı kaydedildi. ABD’nin temel siyasal ve askeri amaçlarını sürdürmek için Şimal Kore aleyhindeki dedikoduları düşüncesizce yaymış olduğu sebebi öne sürülerek kınandığı açıklamada, “ABD’yi ülkemiz hakkında pervasız açıklamalar yapmaktan vazgeçmesi ve ağzını kapalı tutması mevzusunda uyarıyoruz” denildi.
ABD HÜKÜMETİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI
ABD basınının ABD haber alma belgelerine dayandırdığı haberlere bakılırsa, Rusya’nın Şimal Kore’den top mermisi ve roket satın almış olduğu iddia edilmiş, Rusya’nın bu silahları Ukrayna’ya karşı kullanacağı kamuoyuna yansımıştı. Haberin ABD ve Avrupa tarafınca uygulanan yaptırımların ve ihracat kontrollerinin Rus ordusunun araç-gereç teminine zarar verdiğinin bir işareti olduğu yorumları yapılırken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby de Rusya’nın Şimal Kore’den milyonlarca roket ve top mermisi almış olabileceğini, sadece bu silahların sahada kullanılmaya başlandığına dair hemen hemen bir ibare olmadığını ifade etmişti.
Putin’in ‘kısmi seferberlik ilanı’ ne anlama geliyor? Bundan sonrasında ne olacak?

Son Dakika Haberler