‘Sarallar’ operasyonunda Erdal Acar’a tutuklama talebi! ‘Kendi hiyerarşik yapısını oluşturdu’

07.07.2022 20:51 Haber Deposu: Milliyet İstanbul merkezli 13 ilde Sarallar grubuna yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden ilk grup dün savcılık tarafınca sorgulanmak suretiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Adliyeye sevk edilen 31 şüpheliden 6’sı tutuklanarak cezaevine gönderildi. 25 şüpheli ise adli denetim tedbirleri ile özgür bırakıldı. Aralarında teşkilat yöneticiliği ile suçlanan Erdal Acar’ın da bulunmuş olduğu 79 şüpheli ise bugün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin ifadeleri için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Şüphelilerin ifadelerinin bir an ilkin alınması ve sonuca bağlanması için bir çok Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli 27 savcı şüphelilerin ifadeleri için göreve getirildi.
“HİYERARŞİK BİR YAPI OLUŞTURDU” İfadesi alınan şüphelilerden Erdal Acar, “kabahat işleme amacıyla teşkilat kurma” ve “yağma” suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi İstanbul Barış Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Savcılığın tutuklama öne sürülen nedeni olarak hakimliğe gönderilmiş olduğu sevk yazısında şüpheli Erdal Acar’ın, teşkilat lideri İlyas Saral’a bağlı olarak kendi yönetiminde hiyerarşik bir yapı oluşturduğu açıklandı.
TELEFON DİNLEMESİNE TAKILDILAR
Erdal Acar’ın şikayetçilerden Atalay Demirbaş’a yönelik, “yağma” suçunu işlediğine ve öteki teşkilat mensuplarıyla bağlantısını gösteren beyanlar olduğu belirtilen sevk yazısında, Acar’ın ek olarak teşkilat yöneticisi olarak hareket ettiğini gösteren telefon dinleme kayıtları olduğu da açıklandı.
SAVCILIK: “DİĞER ŞÜPHELİLERİN YAKALANMAMIŞ OLMASI..”
Erdal Acar’ın teşkilat lideri İlyas Saral ile arasındaki hiyerarşik bağları gösteren telefon dinleme kayıtlarının da olduğu belirtilen yazıda, gene bu kayıtlarda Erdal Acar’ın teşkilat adına kişiler içinde sorunları çözmeye çalıştığının da tespit edilmiş olduğu açıklandı. Erdal Acar’ın tutuklanması talebine gerekçe olarak ise şüphelilerin tamamının yakalanmamış olması, başkaları üstünde baskı girişiminde bulunma ve delilleri değişiklik yapma ihtimalleri yayınlandı.
 

Son Dakika Haberler