Rusya’dan Kanada’ya büyükelçilik saldırısı sebebiyle nota

20.09.2022 00:22 Haber Deposu: İHA Kanada’nın başkenti Ottowa’da bulunan Rusya Büyükelçiliğine kimliği belirsiz şahıs yada kişilerce düzenlenen mototof kokteyli saldırının arkasından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın Rusya Büyükelçisi Alison LeClaire’i bakanlığa çağırarak nota verdi.
Bakanlık tarafınca meydana getirilen açıklamada, Rusya’nın büyükelçiliğe hücum düzenleyen faillerin bulunmasını talep etmiş olduğu ve hücum sonrasında Kanada’dan saldırganların bulunması için bir çaba sarf edilmediği açıklandı.
Açıklamada, “Alison LeClaire’e, Rusya’nın Ottowa Büyükelçiliği arazisine Molotof kokteyli atan kimliği belirsiz kişinin kabahat unsuru oluşturan eylemelerinden ve polise karşın Rus büyükelçiliğinin girişinin saldırgan bir grup tarafınca kapatılmasından dolayı kesin protesto bildirildi” ifadeleri kullanılarak, “Kanada’nın diplomatik misyon başkanının dikkati, Rusya Federasyonu’nun, Kanada’daki diplomatik misyonlarına karşı benzer eylemlerde olduğu benzer biçimde kolluk kuvvetlerinin bu vakaları engellemediği ve failleri gözaltına almadığı gerçeğine çekildi” denildi. Açıklamada ek olarak, “Rus tarafı, 1961 tarihindeki Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi kapsamında Kanada tarafının yükümlülüklerine uygun olarak, Rus dış misyonlarının yanı sıra çalışanları ve ailelerinin uygun şekilde korunmasını sağlamak için acil önlemler talep etti” ifadeleri kullanıldı.
“Kanadalıların İzyum’dan gelen son görüntülerde şok bulunduğunu biliyoruz”
Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly’nin Sözcüsü Adrien Blanchard ise yapmış olduğu açıklamada, sertlik ve vandalizmin kabul edilemez bulunduğunu ve ilgili makamların mevzuyu araştırdığını belirterek, “Kanadalıların İzyum’dan gelen son görüntülerde şok bulunduğunu biliyoruz. Bu yüzden (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’i ve kabahat ortaklarını cenk suçlarından görevli tutmak için hiçbir çabadan kaçınmayacağız” dedi.

Son Dakika Haberler