Rusya’da seferberlik protestosu – Dünya Haberleri

21.09.2022 18:43 Haber Deposu: İHA Rusya’nın Ukrayna’yı işgali devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısmi seferberlik duyuru etti. Rusya’da da tepkilere yol açan karar sonrası birçok şahıs tabanca altına alınmamak için ya ülkeyi terk etmeye başladı.
Rusya’daki cenk karşıtları da kısmi seferberlik kararının arkasından birçok kentte sokaklara inerek, sonucu protesto etti. Rusya’nın Baykal, Barnaul, Yakutsk, İrkutsk, Krasnoyarsk, Tomsk, Novosibirsk, Ekaterinburg, St. Petersburg, Krasnodar ve başkent Moskova benzer biçimde birçok kentinde meydanlara inen göstericiler, Ukrayna’daki savaşın sonlandırılmasını ve seferberlik kararının geri alınmasını istedi. Protestolar esnasında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, bazı göstericiler ise polis tarafınca gözaltına alındı. Protestolarda 60’dan fazla şahıs gözaltına alındı
Rus insan hakları medya projesi OVD-Info tarafınca meydana getirilen açıklamada, protestolarda şuana kadar gözaltı sayısının 60’ı aştığı açıklandı.
Toplumsal medyadan halka protesto çağrısı
Toplumsal medya üstünden de harekete geçen cenk karşıtları, Rus halkını bu akşam TSİ 19.00’dan itibaren kitlesel protesto gösterilerine çağrı ederken, Moskova Savcılığı başlamış olan protestolara ilişkin izahat yayınladı.
Savcılık protestoculara hapis tehdidi
Savcılık tarafınca meydana getirilen açıklamada, cenk karşıtı broşür dağıtımı, izinsiz protesto gösterilerine katılmak ve kolluk kuvvetlerine karşı gelmek benzer biçimde yasal olmayan faaliyetlerin 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılabileceği hatırlatılarak, Rus halkının bu gosteri çağrılarına uymaması istendi.

Son Dakika Haberler