Rusya, 5’i İngiliz 10 cenk esirini özgür bıraktı

21.09.2022 23:42 Haber Deposu: İHA Ukrayna saflarında Rusya’ya karşı savaşırken tutsak düşen 5’i İngiliz toplam 10 cenk esiri özgür bırakıldı. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda gerçekleşen tutsak takası sonrası İngiltere Başbakanı Liz Truss 5 İngiliz’in özgür bırakıldığını doğrularken, özgür bırakılan esirler uçakla Suudi Arabistan’a getirildi.
Suudi Arabistan tarafınca meydana getirilen açıklamada, Rusya’nın Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın arabuluculuğunun arkasından 10 cenk esirini özgür bıraktığı aktarılarak, “İlgili Suudi makamları onları Rusya’dan alıp Krallığa geçirme etti ve kendi ülkelerine güvenli bir halde geri dönmeleri için prosedürleri kolaylaştırıyor” denildi.
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise yapmış olduğu açıklamada, Suudi Arabistan’a tutukluların özgür bırakılmasını sağlamaya destek oldukları için teşekkür ederek, “Rusya, siyasal amaçlar için cenk esirlerinin ve sivil tutukluların acımasız sömürüsüne son vermelidir” dedi. İngiltere’den Zelenskiy ve Selman’a teşekkür
İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda Rus destekli güçler tarafınca cenk esiri olarak tutulan 5 İngiliz’in sağ salim geri dönüşünü memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, “Bu, onlar ve aileleri için Rusya’nın elinde ölüm cezası tehdidi de dahil olmak suretiyle aylarca devam eden belirsizlik ve acıya son veriyor” dedi.
Ukrayna’da Rus destekli ayrılıkçılar tarafınca yakalanan ve geçtiğimiz temmuz ayında gözaltında ölen İngiliz Paul Urey için durumun “ağlatısal bir halde” bu şekilde olmadığını hatırlatan Cleverly, esirlerin özgür bırakılmaları mevzusunda gösterdikleri çabalar için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a teşekkür etti.
Cleverly ek olarak, Rusya’ya internasyonal insancıl hukuka uyması, cenk esirlerini ve sivil tutukluları siyasal amaçlarla istismar etmemesi yönündeki çağrısını yineledi.
İdama mahkum edilen İngilizler özgür bırakılanlar içinde
Özgür bırakılan grubun ABD, İngiliz, İsveç, Hırvat ve Fas vatandaşlarından oluştuğu ve aralarında Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde çıkarıldıkları mahkemece idama mahkum edilen İngiltere vatandaşları Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim de bulunuyor.

Son Dakika Haberler