Referandum tartışması! Lavrov, Zelenskiy’i hedef aldı

22.09.2022 20:33 Haber Deposu: İHA Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’ne katılmak suretiyle geldiği ABD’nin New York kentindeki temaslarını sürdürüyor. İkili görüşmeler gerçekleştiren Lavrov, Güvenlik Konseyi’nde konuştu. Ukrayna’ya yönelik aldıkları kararlar ve kendilerine yöneltilen suçlamalara yanıt veren Lavrov, Kiev yönetiminin sivil noktalara tabanca yerleştirdiğini iddia etti. Ukrayna’nın, Donbass bölgesinde cenk suçu işlediğine dair ellerinde oldukca sayıda kayıt bulunduğunu öne devam eden Lavrov, “Kiev rejiminin 2014’ten beri tertipli olarak işlenen kabahat eylemlerine dair elimizde birçok kanıt var. Rus kolluk kuvvetleri, Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nden meslektaşlarıyla ortaklaşa iş içinde ve dikkatli bir halde bu tarz şeyleri kayıt altına alarak araştırıyor” şeklinde konuştu.
“Bizi mesnetsiz bir halde sivilleri öldürmekle suçladılar” Kiev rejiminin Donbass bölgesinde 2014’ten beri internasyonal insan haklarına karşı ihlallerde bulunduğunu ve sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini söyleyen Lavrov, “Anladığım kadarıyla bugünkü toplantı Ukrayna’da yaşananların cezasız bırakılmamasıyla ilgili. Bence bu oldukca yerinde bir adım. 2014’ten beri bu ülkede yaşananlar mevzuyu tam da yansıtıyor. Köktencilik güçler, Rus düşmanları ve neo-Naziler, hemen sonra Batılı ülkelerin direkt desteğiyle bir silahlı darbe sonucu iktidara geldiler ve derhal arkasından yasal hukuksuzluk ve temel insan haklarını hiçe sayma yoluna girdiler. Yaşam hakkı, informasyon erişimi, konuşma özgürlüğü, ifade, vicdan ve anadil benzer biçimde özgürlükler ellerinden alındı” ifadelerini kullandı.
Kiev’in, Rus ordusu tarafınca insanların öldürülerek toplu mezarlara gömüldüğü iddialarını da yanıtlayan Lavrov, “Genel Yazman ve saygıdeğer bakanların huzurunda bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Lütfen, Ukraynalı yetkililere Buca kentinde cesetleri gösterilen kişilerin isim listesinin yayınlanması için bir çağrıda bulunsunlar. Bir aydır bu talebimize kimse cevap vermiyor. Sayın genel yazman en azından yetkinizi kullanın. Bu sahnelemenin derhal arkasından Batılı meslektaşlarımız bir hiddet nöbeti geçirerek, Rusya Federasyonu’na karşı yeni bir yaptırım paketi sundu. Bizi mesnetsiz bir halde sivilleri öldürmekle suçladıklarına dikkatinizi çekiyorum” diyerek bu yöndeki suçlamaları reddetti.
“Ukrayna, totaliter devlete dönüştü”
Ukrayna’ya yönelik suçlamalarına devam eden Lavrov, “Ukrayna’nın sonunda internasyonal insancıl hukuk normlarının cezasız bir halde ihlal edilmiş olduğu, totaliter devlete dönüştüğünden şüphemiz yok” diye konuştu.
Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde, Rus topraklarına katılım yönünde alınan referandum kararlarının bölge sakinlerinin iradesine dayalı bir karar bulunduğunu söyleyerek halkın aslına bakarsak bu kararla Zelenskiy’e yanıt verdiğini bir örnekle özetleyen Lavrov, “Geçtiğimiz 5 Ağustos’ta Bay Zelenskiy’nin Rus bulunduğunu hisseden her insana Rusya’ya gitmelerini tavsiye eden bir röportajı vardı. Bana öyleki geliyor ki, şu anda Ukrayna’nın bazı bölgele sakinlerinin referandum yapmayı kabul etmiş olduğu kararlar, onun (Zelenskiy’in) talebine bir cevaptır” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler