‘Putin’e bir taksi lütfen!’ Hacker’lar Moskova’yı bu şekilde kilitledi…

02.09.2022 14:09 Son Güncelleme: 02.09.2022 14:20Haber Deposu: Foto: Arşiv Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşanmış olan garip anlamış olur dikkatli Rusların bakış açısından kaçmadı ve toplumsal medyaya yansıyan görüntüler büyük ses getirdi.
Uber benzeri bir Taksi çağırma uygulaması olan Rusya Yandex Taxi’yi hedef alan bilgisayar korsanları başkentlilere oldukça zor anlamış olur yaşattı.
İlginç eylemi kimse üstlenmedi sadece bu yaşananların Ukrayna işgalini protesto etmek isteyen Hacker’lar tarafınca organize edilmiş olduğu düşünülüyor.
RUSYA’NIN BAŞKENTİNDE KAOS!
Peki Rusya’nın başkentini adeta kilitleyen bu eylemde neler yaşandı?

Someone hacked #YandexTaxi and ordered all available taxis to Moscow Now there is a huge traffic jam with taxis. #Ukraine️ #UkraineWillWin #Russia #Russian #NAFO #NAFOarticle5 #Moscow pic.twitter.com/cSw0cCWsyS
— Intermarium24 (@intermarium24) September 1, 2022
Rusya Yandex Taxi’den vasıta isteyen sayısız şahıs tüm bu araçları Kutuzovsky Prospekt’teki aynı teslim alma noktasına yönlendirdi.
Yüzlerce sürücünün aynı anda aynı adrese gelmesiyle beraber kent merkezinde büyük bir trafik sıkışıklığı ve kaos yaşandı.
Şirket ondan sonra bir izahat yaparak vakası doğruladı.
Özgürlük’te yer edinen habere gore şirket, Forbes.ru’ya yapmış olduğu açıklamada, “1 Eylül sabahı Yandex Taksi, saldırganların hizmeti kesintiye uğratma girişimiyle karşılaştı. Birkaç düzine sürücü belli bir bölgeye toplu sipariş aldı” dedi.
ŞİRKET OLAYI DOĞRULADI
Şirket, güvenlik departmanının ‘yapay olarak taksileri sipariş etme girişimlerini derhal durdurduğunu’ söylemiş oldu. Sadece bu, kilitlenmeyi durdurmaya yetmedi.
Bu vakadan dolayı sorun yaşayan şahıs ve kurumlara tazminat ödenip ödenmeyeceği ise ondan sonra belli olacak.
Bu garip anlamış olur yaşanırken Moskova’da çekilen ve toplumsal medyada yayılan görüntülerde düzinelerce sarı arabanın zorlukla hareket etmiş olduğu görülüyordu.
Üstelik bu araçların hepsi de aynı yöne gitmeye çalışıyordu.
Video çeken kişilerden biri düzmece adrese yönlendirilen araçlardan birindeki taksi çağırma ekranını da belgelemeyi başardı.
10 ŞERİTLİ DEV YOL KİLİTLENDİ
Telefon ekranında çağrılar ve davet adresi açıkça görülüyordu.
Böylelikle Rus başkentinin merkezine giden 10 şeritli devasa yol kilitlenmiş oldu.
Rusya ve Ukrayna karadaki mücadeleye ek olarak, sertçe yürütülen bir siber muharebeye girişmişti. Bu iki ülke hem birbirlerinin hem de komşu ülkelerin sistemlerini birçok kez hack’leyerek büyük kaoslar yarattılar.
Rusya’dan AB’nin vize sonucuna tepki

Son Dakika Haberler