Putin’den korkutan Ukrayna çıkışı: İleride daha ciddi cevap verebiliriz

16.09.2022 21:16 Haber Deposu: İHA Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi sonrası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin basın toplantısı düzenledi. Bilhassa Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyonlara başlama sonucu alması ve sonrasında gelişen vakalara değinen Putin, gene Kiev yönetimine uyarılarda bulunmuş oldu. Batılı ülkelerin Ukrayna’yı kendi siyasal bölgeleri haline getirmeye çalıştığının altını çizen Putin, “Daima ülkemizi bölmeye çalıştılar. Batılı ülkelerin, belirli bir andan itibaren bu hedeflere ulaşmak için Ukrayna’yı kullanma fikrinin ortaya çıkması bir tek üzüntü veriyor. ABD öncülüğündeki bazı Batılı ülkeler, Rusya karşıtı anklav kurmaya ve oradan Rusya’ya yönelik tehdit yaymaya çalıştılar, çalışıyorlar” dedi.
“Biz ordumuzun tamamıyla savaşmıyoruz” Ukrayna ordusunun, Donbass bölgesinde kaybetmiş olduğu toprakları geri almak için başlatmış olduğu taarruzlar ve Rusya sınırlarındaki bazı kentleri vurmasının yanı sıra ülkesindeki nükleer santrallere de Ukrayna tarafınca terör saldırıları düzenlenme çabalarında bulunulduğunu ifade eden Putin, “Ukrayna, Rusya’daki nükleer santrallerin çevresinde terör saldırıları gerçekleştirmeye çalıştı. Bu hemen hemen kamuoyuna açıklanmamış olabilir. Bu benzer biçimde olumsuzlukların önüne geçmek için her şeyi yapacağız. Fazlaca kısa süre ilkin Rus ordusu birkaç duyarlı atış yapmış oldu. Bunların uyarı atışları bulunduğunu düşüneceğiz. Eğer durum bu şekilde gelişmeye devam ederse, cevap fazlaca daha ciddi olacak. Dikkatinizi çekmek isterim ki, biz ordumuzun tamamıyla savaşmıyoruz. Rusya ordusunun bir tek bir kısmıyla, sözleşmeli askerlerle savaşıyor. Bu açıdan biz acil etmiyoruz ve hiçbir değişim olmayacak” şeklinde konuştu.
“Ukrayna’nın açıklamış olduğu güvenlik garantilerini görmedim”
Ukrayna’nın bu hafta içinde açıklamış olduğu yeni güvenlik garantileri taslağını hemen hemen görmediğini ve daha ilkin İstanbul’daki müzakerelerde bir anlaşmaya varıldığını sadece Ukrayna’nın bu anlaşmayı imzalamadan geri çekildiğini hatırlatan Putin, “Kiev’in tutumu fazlaca süratli bir halde değişebiliyor. İstanbul’daki müzakerelerde mutabakat sağlanan antak kalma taslağından Kiev vazgeçmişti. Bu taslakta biz Ukrayna’ya güvenlik garantileri verilmesini kabul etmiştik. Şimdi akıllarına ne geldiğini bilmiyorum. Zira onların tutumu, her mevzuda neredeyse her gün değişiyor. Taslağı görmemiz gerekiyor. Bu bağlamda, hususi askeri harekattan ilkin Rusya’nın güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili güvenlik ilkelerini ve önlemlerini gündeme getirdiğimizi sadece asla kimsenin buna karşılık vermeyi lüzumlu bulmadığını anımsatmak isterim” ifadelerini kullandı.Putin ek olarak, Ukrayna tahılının dünyaya arzı için çabalarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeniden teşekkür etti.
“Son olayların Karabağ’la ilgisi yok”
Azerbaycan ile Ermenistan orduları içinde geçtiğimiz hafta süregelen çatışmalar ile ilgili bir gazetecinin sorusuna cevap veren Putin, “Rusya’nın tesiri de dahil olmak suretiyle Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmanın büyümesi önlendi. Sınırla ilgili son olayın Karabağ ile hiçbir ilgisi yok. Tamamen değişik bölgede, Ermenistan-Azerbaycan sınırında meydana geldi” dedi.Putin ek olarak Endonezya’da gerçekleşmesi planlanan G20 zirvesine katılıp katılmayacağı sorusuna, “Çağrı geldi, ben bakacağım. Fakat Rusya katılacak” açıklamasında bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler