Pulmoner rehabilitasyon açıklaması: Hastalığa bağlı ölüm riski azalıyor

07.07.2022 17:15 Haber Deposu: İHA Solunum rehabilitasyonu olarak da malum pulmoner rehabilitasyon, kronik solunum hastalığı olan kişiler için büyük ehemmiyet taşıyor. Bilhassa KOAH, astım, bronşektazi şeklinde kronik akciğer hastalıklarının yanı sıra, göğüs duvarı ve kas-iskelet sistemini etkileyen hastalıklarda pulmoner rehabilitasyonun faydasının ve etkinliğinin gösterildiği belirtiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Seda Tural Önür de pulmoner rehabilitasyona ilişkin data verdi. Doç Dr. Önür, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri şeklinde hastalıklarda pulmoner rehabilitasyonun başarıyla uygulandığını açıkladı.
“Ortalama 8 hafta devam eden bir tedavi süreci”
Pulmoner rehabilitasyonun geçmişten bu yana uygulandığını özetleyen Doç Dr. Seda Tural Önür, “Pulmoner rehabilitasyon 1970’li yıllardan itibaren egzersiz kapasitesi düşmüş olan hastaların çoklu değerlendirmeyle birlikte egzersiz kapasitesini arttırmaya yönelik uygulanıyor. Oldukca yönlü bir eğitim ve destekleme programının hastaların yaşam standardını artırdığının gösterilerek bilimsel içinde ne olduğu oluşturulmuş bir tedavi programı. Bilhassa nakil şeklinde ciddi hastalıklar sonucunda tedavi planlanan nakil hastalarında ve bazı ameliyat gerektiren durumlar öncesinde mevcut hastalıkların optimal tedavisine karşın geçmeyen nefes darlığı olan tüm hasta gruplarında değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan bir tedavi modelidir. Bizlere yönlendirilen hastaların fizyolojik kondisyonunun ne işe yaradığını görüyoruz ve buna yönelik neler yapılabilir. Tam doz tedaviye karşın bir yaşam kalite düşüklüğü var ise hastaya özgü, hastanın hangi kas gücünde nerede eksikliği var ise buna yönelik bir egzersiz programı planlıyoruz. Kendi hekimi tarafınca tam doz ideal tedaviyi aldıktan sonrasında tarafımıza yönlendirilen hastaları biz ilkin poliklinikte değerlendiriyoruz. Ortalama 8 hafta devam eden bir tedavi süreci oluyor ve sonrasında takip periyodları oluyor. Hastaya ev tabanlı tedaviler de uygulanabiliyor. Çoğu zaman bizlere solunum yetmezliği ileri olan, evde oksijen aletine bağımlı, ev içindeki hareketlerini, kendi öz bakım hareketlerini bile yeterince yapamayan hastalar yönlendirildiği için bu hastalar için bizim hedefimiz başlangıç ve bitişte minimum 50 metreden fazla adım atma kapasitesini artırabiliyor olmak bile başarıdır” şeklinde konuştu. “Nakil başarısını arttırdığı ve ölüm oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir”
Tedavinin içeriğine yönelik açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Önür, “Gelen hastalara kollarından ağırlık vererek bir eğitim programı, gerekirse alt ekstremite dediğimiz bacak kaslarının egzersizlerine ağırlık verecek şekilde ya da bu tarz şeyleri kombine ederek yeri vardığında değişik destek cihazları da kullanarak değişik tedavi modelleri uygulayabiliyoruz. Öncelikli olarak hastaların nefes darlığı algısı ve yönetimi değişiyor, egzersiz kapasiteleri artıyor. Saçınızı tarama, dişini fırçalama, banyo yapma eylemi bu kadar basitken bizim hastalarımız bu tarz şeyleri yaparken nefes darlığı çeken hastalar oluyor. Bu tedavi sonrası bunu kolaylıkla yapabiliyor olması onlar için büyük bir kazanç. Yaşam kalitesindeki artış en büyük kazanımları, hastaların hastalığa bağlı ölüm riskinin azaldığını bu tedavi sonrası görebiliyoruz. Bilhassa nakil hastaları için öncesinde ve sonrasında uygulanan yöntemlerin nakil başarısını arttırdığı ve ölüm oranlarını düşürdüğü gösterilmiştir. Değişik hastalık gruplarında da değişik başarıları söz mevzusudur. Covid hastalığı Son 2-2,5 yılda pandemi olarak tüm dünyayı sarstı ve bizim vatanımızda de birçok insanoğlunun yaşam standardını düşürecek şekilde etkilenmesine niçin oldu, ölümlere niçin oldu. Ortalama yüzde 15’inde ciddi seyreden bu hastalığın tedavisi tamamlandıktan sonrasında dahi ilk 2 ay içinde hastaneye bir solunum semptomuyla, şikayetiyle başvuruların arttığını ve bizlere başvuruların da arttığını görüyoruz. Birimimizde 45 tane nakil talibi ve bunların içinde nakil olmuş hastalar da dahil olmak suretiyle tedavi almıştır. Yapılmış çalışmalarda pulmoner rehabilitasyon almış hasta grubunda bilhassa nakil olmuş hastalar da dahil olmak suretiyle ölümü azalttığı gösterilmiştir” ifadelerini kullandı.
“Her insana tavsiye ederim, kesinlikle gelmeleri gerekiyor”
Rahatsızlığının genetik bulunduğunu özetleyen 53 yaşındaki KOAH hastası Deste Uzun, “KOAH rahatsızlığım var, doktorum yönlendirdi. Nakilden ilkin bu rehabilitasyondan geçmem gerekiyormuş. KOAH rahatsızlığım olduğundan akciğer nakli olacağım. Her insana tavsiye ederim, kesinlikle gelmeleri gerekiyor. Yürüyüş bandımız, bisikletimiz var, ağırlık kaldırıyoruz. Egzersiz yaparken iyi mi nefes alınır, iyi mi verilir aslına bakarsanız bizim şeklinde rahatsızlığı olan insanoğlu için daha zor” ifadelerini kullandı.
Öte taraftan pulmoner rehabilitasyonla hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, sıhhat durumunun iyileştirilmesi, hastalıklara bağlı oluşabilecek fena etkilerin önlenmesi ve tedavisi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Son Dakika Haberler