Promosyon ücretleri daha çok artar mı? Emekliler dikkat!

Temmuz ayında uygulanan emekli maaş zammıyla beraber emekli promosyonları hususi bankalar arasındaki yarışı körükledi. Hal bu şekilde olunca emeklilere ödenecek sayı 10 bin TL’ye dayandı.
Mevzuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Her banka kendi anlaşmasını meydana getirecek. Hatta bir banka 30 Eylül, öteki başka banka 31 Ekim olarak süre belirlemişti. Bu sürenin değişmesi ile ilgili aslen yasal bir sınırlama aslen yok. Genel olarak emekliler ve maaş alanlar bunun değişimini yapabilir.
Maaş promosyonuna bağlı süreler bankaların kendi insiyatifine bağlıdır. Dün Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu bir husus var TL mevduatlarının döviz mevduatının aşağısında olması durumunda Merkez Bankası bankalara yüzde 3 daha çok mecburi karşılık ayırma zorunluluğu getirdi. Şu anda merkez bankasının dolarizasyonu engellemek ve Kur korumalı mevduat (KKM) hem ticari işletmeleri hem de şahısları yönlendirmek amacıyla bankaların mecburi karşılıklarını artırdı. Bu durum da bankalara fazladan TL mevduatı bulma iştahını getirdi. Emeklilerin ve çalışanların maaş promosyonlarının artırılması ve maaş promosyon sürelerinin artırılması bundan kaynaklıdır. Burada bankalar TL kaynak bulma arayışındalar ki mecburi karşılık ayırmasınlar. Onun için bankalar buna ilişkin promosyon sürelerini uzattı.
1 AYLIK SÜRE İÇERİSİNDE PROMOSYONLAR ARTAR MI?
Örnek olarak Anadolu Üniversitesi’nde 40 bin liraya varan promosyon artışı vardı. Bu promosyon artışları kişilerin maaş tutarları ile alakalıdır. Kişilerin maaşları artınca alacakları promosyon da artıyor aslen. Sadece bankaların mecburi karşılıklarının artırılması ve gecelik faizlerin yüksek olması bankaların bu maaş promosyonu artışı yapacağı öngörülüyor. Doğrusu bankalar daha çok artış yapabilir.
PROMOSYON ÜCRETİ ALACAKLARA ÖNEMLİ TAVSİYE
Sadece yurttaşlarımız değişim yapacaksa bir an ilkin değişim yapmalıdırlar. Son güne bırakmamaları onların faydalarına olacaktır. Her geçen süre için eğer eski bankadaki taahhüdü devam ediyorsa aldıkları promosyonu geri vermek zorunda kalacaklar.
YENİ PROMOSYON SÖZLEŞMESİ YAPMIŞ BİRİSİ. BANKANIN PROMOSYON ÜCRETLERİNİ ARTIRDIĞINI ÖĞRENDİĞİNDE BANKA İLE İLETİŞİME GEÇEREK YAPILAN ARTIŞI TALEP EDEBİLİR Mİ?
Tüketici sürelerinde cayma hakkı bulunur bu da bir tüketici sözleşmesidir. Bu kapsamda maaş promosyonu alan kişiler bankaya başvurarak artış talep edebilirler. En sonunda eğer banka bu artışı kabul etmezse onlar da gene iptal ettirip başka bankaya taşıma gerçekleştirebilirler. Taşınmanın üst sınırı yok bir yılda birden fazla kez banka değiştirilebilir.”
“AÇIK VE NET OLARAK BELİRLENDİ”
Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Emekli kredi çekmiş olduğu bankanın esiri değildir. Dilediği vakit başka bankaya maaşını taşıma hakkına haizdir. Ne var ki bazı bankalar emeklinin maaşını verdikleri kredinin teminatı olarak değerlendirerek emeklinin promosyonunu vermeyebiliyor. Yada düşük oranda belirliyor. Üstelik başka bankaya maaş hesabını aktarmasına da izin vermiyorlar. Oysa Yargıtay Hukuk Genel Kurulu bu hususta net bir karara imza atarak içtihat oluşturmuş ve emeklinin maaşının güvence olarak görülemeyeceğini bu sebeple emekli maaşının haczi kabil olmayan varlıklar içinde bulunduğunu açık ve net olarak belirlemiştir.
PROMOSYON ÜCRETLERİ DAHA DA ARTAR MI?
Evet daha da artacağını düşünüyorum. Promosyon bedellerini düşük tutan bazı bankalar emeklilerin kendilerinden gitmeye başladığınız kısaca maaş hesaplarını başka bankalara kaptırdığını görünce onlar da promosyon tutarlarını çoğaltmak zorunda kaldılar. Bu emekliler açısından keyifli yarışın artarak süreceğini öngörüyoruz.”

Son Dakika Haberler