Pankreas iyi çalışmazsa ne olur?

Pankreas vücuttaki oldukça mühim organlardan biridir. Büyük bir salgı bezi olan pankreasın dış salgıları, kanallar vesilesiyle onikiparmak bağırsağına iletilerek sindirimde rol alır. İç salgıları ise direkt kana karışan insülin olarak bilinir. Pankreas genel olarak sindirim sisteminin temel sistemlerinden birisi olarak da ifade edilebilmektedir.
PANKREAS NEDİR, NE İŞE YARAR?
Pankreas, vücutta sindirimde vazife meydana getiren bir organ olarak bilinmektedir. En büyük salgı bezi olarak malum pankreasın vücutta çeşitli görevleri bulunmaktadır. Pankreasın azca salgılanması yada asla salgılanmaması durumunda ise vücutta bir ekip hastalıkların meydana gelebileceğini söylemek mümkün olmaktadır. Oldukca mühim görevlerinin olduğu malum pankreas vücutta oldukça güvenli bir bölgede yer verilmiştir. Karın boşluğunun arkasında ve omurların önünde yer edinen pankreasın ön kısmında ise mide bulunmaktadır. Onikiparmak bağırsağı ise pankreasın başını sarmış bir halde bulunmaktadır. TEMEL GÖREVİ SİNDİRİM! YETERLİ SALGI OLMAZDIĞINDA DİYABETE NEDEN OLUYOR…
Pankreas, vücutta çeşitli görevleri bulunan bir organ olarak bilinse de en temel görevinin sindirim bulunduğunu söylemek mümkündür. Vücutta pankreasın salgı yapmaması yada meydana getirilen salgının yetersiz olması durumunda ise birçok hastalığa niçin olabilmektedir. Bilhassa pankreasın dış salgıları; yağların sindiriminde, proteinlerin sindiriminde, şekerli ve nişastalı besinlerin sindiriminde lüzumlu olan enzimlerin salgılanmasında vazife almaktadır. Pankreasın iç salgıları ise insülin hormonu olarak bilinmektedir. Pankreastan insülin hormonunun azca salgılanması yada asla salgılanmaması durumunda ise diyabete yol açacağının bilinmesi gerekmektedir. Diyabet bununla beraber halk içinde şeker hastalığı olarak da bilinmektedir. Dış salgı meydana getiren hücrelerin arasına yerleşik bir halde bulunan iç salgı kümelerinin de sıhhat açısından oldukça mühim bulunduğunu söylemekte yarar vardır.
PANKREASIN GÖREVLERİ NELERDİR?
Pankreasın vücutta birçok görevi bulunur. Pankreas salgıları, iç salgı ve dış salgı olmak suretiyle iki değişik kategoride değerlendirilebilmektedir. Dış salgı bununla beraber pankreas özsuyu olarak da bilinmektedir. Nişasta ve yağ benzer biçimde maddelerin ayrıştırılmasında görevlidir. İç salgı ise insülin salgılanmasında görevlidir. Pankreas vücutta insülin salgılayarak kan şekerinin dengede tutulmasında vazife almaktadır. Sindirim sistemlerinden birisi olarak pankreasın, kan şekerini düzenleyici ve sindirime destek olan hormonların salgılanmasında görevli bulunduğunu söylemekte mümkün olmaktadır. Pankreas, oldukça mühim bir organ olmasıyla beraber pankreasta görülen sıhhat sorunlarının da olabileceğini söylemek mümkündür. Pankreas iç salgılarının yetersiz olması durumunda yada salgılanmaması durumunda en fazla karşılaşılan hastalık ise şeker hastalığı olarak malum diyabet olarak ifade edilebilir. Bu durumda pankreasın vücuttaki görevinin sindirim ve insülin hormonu salgılamak bulunduğunu söylemekte mümkün olmaktadır.

Son Dakika Haberler