Oysa ki TDK Doğru Yazılışı… Oysa Ki Mi, Oysaki Mi Iyi mi Yazılır?

21.09.2022 09:49 Son Güncelleme: 21.09.2022 09:50 Oysaki TDK Doğru Yazılışı
 Pek fazlaca kelimenin yazılışı kişiler tarafınca yanlış biliniyor. Kişiler yazı yazarken yaptıkları bu yazım yanlışlarıyla yazılarını negatif yönde etkileyebiliyor. En fazlaca yanlış meydana getirilen oysa ki kelimesinin iyi mi yazıldığı fazlaca araştırılıyor. Bu kelime “oysaki” şeklinde yazılması doğrudur. Kişiler yaptıkları bu yazım yanlışlarını öğrenerek, hata yapmamaya çalışıyor. “Oysaki seni fazlaca sevmiştim” örneğinde görüldüğü benzer biçimde doğru şekilde yazılmalıdır. “Oysa ki” olarak bitişik yazılması bu kelimeyi yanlış yazmaktır.
TDK açıklamasında “Birkaç örnekte ki bağlacı kalıplaşmış olduğundan bitişik yazılır: bir ihtimal, bu sebeple, hâlbuki, mademki, meğerki, oysaki, sanki. Bu örnekler­den bu sebeple sözünde ek bununla birlikte minik meşhur uyumuna uymuştur.” örneğine yer veriyor.  Bitişik mi Yazılır? Ayrı mı Yazılır?
 Oysaki, kelimesinin ayrı mı bitişik mi yazılacağı fazlaca araştırılıyor. Bireyler bu mevzuda pek fazlaca değişik araştırma yapabiliyor. Oysa ki kelimesi birleşik bir halde yazılması gerekiyor.  Günlük hayatta fazlaca kullanılan bu kelime, yazılırken de doğru yazılmalıdır. Yazı standardını yükseltmek için kesinlikle bitişik yazılmalıdır.
Yarınki Iyi mi Yazılır? Yarınki TDK Doğru Yazılışı… Yarınki Mi Yarın Ki mi?
 

Son Dakika Haberler