Öykünme Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Edebiyatta Öykünme Ne Demek?

30.08.2022 13:10 Son Güncelleme: 30.08.2022 13:12 Öykünme Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir?
Öykünme, birini ya da bir şeyi öykünmek etmek anlamlarında kullanılan bir kelimedir. Birine benzemeye emek harcama eylemine de öykünme denir. Öykünme kelimesini en fazlaca edebiyat alanında duymak mümkündür. Eş anlamlısı olarak da öykünmek etmek kelimesini kabul etmek doğru olur.
Edebiyatta Öykünme Ne Demek?
Edebiyatta öykünme örnek alınan şeyleri yapma ya da öykünmek etme anlamındadır. Herhangi bir eserden öykünerek oluşturulmuş eserler de öykünmek edilmiş ya da esinlenilmiş eserler olarak kabul edilir. Başka birinin davranışını benimseme şu demek oluyor ki değişik bir yazar benzer biçimde olma eğilimi de öykünme olarak kabul edilir. Yazınsal eserlerde yazarlar eğer başka bir yazar benzer biçimde yazar ve onun üslubunu devam ettirirse bu yazardan öykünüyor anlamına gelir. Öykünme İle İlgili Cümleler
– Onun bir sanatçıdan öykündüğü fazlaca belli oluyor şundan dolayı şarkılarında asla özgünlük yok.
– Oldukca para kazanmak istiyor o yüzden de dayısına öykünmeye çalışıyor.
– Konuşurken hangi öğretmenine öykündüğünü bir türlü anlayamıyorum.
– Toplumumuz en fazlaca batıya öykünüyor o yüzden her şeyde bir batı tesiri görmek mümkün.
– Bu otomobili tasarlarken bir İsveç firmasından öykünmüşler o yüzden otomobiller birbirine benziyor.
Öykünme Iyi mi Olur?
Birilerinin davranılmış olduğu benzer biçimde hareket etmek, birine ya da bir şeye benzemek için çaba göstermek öykünme olarak tanımlanır. Birini öykünmek etmek olarak malum öykünme her alanda olduğu benzer biçimde edebiyat alanında da mümkündür. Bir yazarı ya da bir eseri öykünmek etmek ya da onun benzer biçimde olmaya çalışmak öykünmektir. Öykünme, benzeme ya da öykünmek etme çabası anlamına gelir. Günlük hayatta da birilerine öykünen insanoğlu onlar benzer biçimde olmaya çalışır ve onlar benzer biçimde davranır. 
Mübah Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Mübah Örnekleri Nedir?

Son Dakika Haberler