Nijerya’da 1,8 ton kokain ele geçirildi

19.09.2022 23:53 Haber Deposu: İHA Nijerya’da uyuşturucu kaçakçılarına büyük darbe vuruldu. Nijerya Uyuşturucuyla Savaşım Ajansı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Lagos kentinde bir depoda piyasa kıymeti 278,5 milyon dolar olan 1,8 ton kokain ele geçirildiği duyuruldu.
Ajans, ele geçirilen uyuşturucunun Avrupa ve Asya’daki alıcılara gönderileceğini ifade ederek, 2018’den bu yana ABD Uyuşturucuyla Savaşım İdaresi ile koordineli olarak takip etmiş olduğu internasyonal bir uyuşturucu çetesinin üyeleri olan 4’ü Nijeryalı, 1’i Jamaikalı 5 kişinin düzenlenen baskında yakalandığını belirtti.
Batı Afrika, Latin ABD’da üretilen ve Avrupa’da satılan kokain için mühim bir geçiş merkezi olarak biliniyor. Geçtiğimiz nisan ayında Fildişi Sahili’nde 2 tondan fazla kokain ele geçirilirken, Cape Verde takımadalarında 2019 senesinde 9,5 ton kokain ele geçirilmişti. Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi, küresel olarak yakalanan kokain miktarının 2020’de 1,424 ton ile üstün dereceli seviyeye ulaştığını deklare etti.

Son Dakika Haberler