Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! Kim, hangi şartlarda, ne burs veriyor: Kaydını olan aramaya başladı

Üniversite ve yurt kayıtları tamamlandı, öğrenciler şimdi de burs bulma arayışına girdi. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) bursları için hemen hemen başvurular alınmaya başlamadı. Yeni yıl için miktar da belli değil. Sadece geçtiğimiz yıl miktar 850 TL’ydi, miktarın bu yıl enflasyon oranında artması planlanıyor. Burs çıkmayan öğrenciler, isterlerse geri ödemeli kredilerden yararlanabiliyorlar. 
Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker’in haberine bakılırsa, KYK’nın yanı sıra birçok vakıf, belediye ve hususi şirket de burs veriyor. Kurumların sağlamış olduğu burs miktarı genel olarak 1000 TL civarında sadece 3 bin TL’ye varan miktarlarda burs verenler de var. Ek olarak öğrencilere yetişim, eğitim benzer biçimde olanaklar sunan kurumlar da bulunuyor. Türkiye’nin gündemine oturmuştu! İşte çöp evde bulunan çocuğun son hali…
BAŞARI ŞARTI VAR
Bu yıl, barınma başta olmak suretiyle eğitim giderlerindeki artış sebebiyle burs arayışına giren talebe sayısında ciddi bir artış var. Öğrencilere yol göstermek için ikimiz de burs başvuruları devam eden kurumları araştırdık. Öne çıkanlar şöyleki:
Türk Eğitim Vakfı (TEV): Vakfın belirlediği bölümlere yerleşen ve YKS’de ilk 5.000’e girenlere 2.650 TL’lik Üstün Başarı Bursu veriyor. Üniversite Bursu’nu 1.325 TL olarak belirleyen kurum, başvuruları 2 Ekim’e kadar kabul ediyor.
Çelikel Eğitim Vakfı: İstanbul’daki üniversitelerin lisans programlarına yerleşen ve ailede şahıs başına düşen aylık averaj net gelir seviyesi 3.000 TL ve altı olan öğrencilere aylık 1.500 TL burs veriyor. Son müracaat zamanı 11 Eylül.
Anadolu Vakfı: Aylık burs bedelini 1.050 TL olarak belirleyen kurum, ortalama bin öğrenciye burs verecek. Başvurular, 30 Eylül’e kadar sürüyor.
Sütaş: YKS’de ilk 15.000’e girenler ile not averajı 100 üstünden 75 yada 4,0 üstünden 3,5 olan üniversite öğrencilerine aylık 1.000 TL Üstün Başarı Bursu; üniversite sınavında başarı göstermiş olanlara ise aylık 750 TL Başarı Bursu veriyor. Maddi desteğin yanı sıra kişisel gelişime yönelik eğitimler ve yetişim olanağı da sağlanıyor.
İstanbul’da mucize kurtuluş!14 yaşındaki çocuk 9. kat penceresinden 6. kata düştü…
BELEDİYELER DESTEK VERİYOR
İstanbul Büyükşehir Belediyesi: Bu yıl 75 bin öğrenciye karşılıksız olmak suretiyle toplam 4 bin 500 TL burs desteği vereceğini duyuran İBB, “Genç Üniversiteli” başlıklı eğitim bursuna başvuruları 26 Eylül’de almaya başlamış olacak.
Karşıyaka Belediyesi: Üniversite öğrencilerinin eğitimine katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Karşıyaka’nın Filizleri bursu ile gerekseme sahibi olan ve ikameti Karşıyaka’da bulunan lisans öğrencilerine, aylık 400 TL maddi destek sağlanıyor. Belediyenin, burs verenler ile gerekseme sahiplerini buluşturduğu projeye, apartmanlar, meslek odaları, taksi durakları, muhtarlar benzer biçimde birçok kurum katkı sunuyor. Ekim-haziran ayları içinde verilen burslar için başvurular 5 Eylül -15 Eylül tarihleri içinde alınacak.
Zeytinburnu Belediyesi: 1 Ağustos 2021’den ilkin belediye sınırlarında ikamet eden ve dört senelik devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu okuyan öğrencilere senelik 3.000 TL başarı ödülü veriyor.
BÖLÜME DE BAKILIYOR
İstanbul Endüstri Odası Vakfı: İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’daki üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyanlara burs veriyor. Geçen yıl 750 TL olan bursun bu yılki miktarı hemen hemen açıklanmadı. Başvurular yarın başlamış olacak, 30 Eylül’de sona erecek.
Elele Sıhhat Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı: Aylık 1.200 TL olan burslar için son müracaat zamanı 19 Eylül.
Hemşehri dayanışması
Bazı dernekler ve iş insanları da kendi memleketinden olan öğrencilere burs sağlıyor. Mesela Afyon Eğitim Vakfı, Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı ya da doğumlu öğrencilere aylık 200 TL burs veriyor. Burs için son müracaat tarih 10 Ekim. İstanbul’da okuyan Aydınlı öğrenciler için verilen Aydın Vakfı bursunun son müracaat zamanı ise 15 Eylül. Ermenek ve Çevresi Kültür ve Toplumsal Dayanışma Vakfı da Ermenek, Karaman’ın Sarıveliler, Başyayla ilçeleri nüfusuna kayıtlı öğrencilere maddi destekte bulunuyor. Antalya Vakfı, İstanbul’da okuyan Antalyalı üniversite talebesi olanlara burs verirken Eti de Eskişehir nüfusuna kayıtlı olup, minimum 2 yıl Eskişehir’de ikamet eden öğrencilere burs sağlıyor.
Dolandırıcılara dikkat!
Öğrenciler, burs bulmak umuduyla tüm duyurulara başvuruyor. Sadece bu aşamada oldukca dikkatli olmak gerekiyor. Şundan dolayı bilhassa toplumsal medyadan burs vereceğini vaat edenlerin bir kısmının amacı yardım etmek olsa da büyük bir kısmı sahtekâr. Kimi takipçi çoğaltmak derdinde kimi öğrencilerin kişisel bilgilerini alıyor kimi de kız öğrencilere rahatsız etme mesajları atmak için burs yalanına başvuruyor.

Son Dakika Haberler