Mahsa Amini kimdir, kaç yaşlarında, niçin öldü? Son dakika İran haberleri…

21.09.2022 14:48 Son Güncelleme: 21.09.2022 14:49 İran’da Amini’nin ölümünün arkasından süregelen protestolar ülke geneline yayıldı. Birçok kentte terbiye polisinin uyguladığı sertlik protesto edilirken eylemlerde oldukca sayıda gösterici yaralandı.
MAHSA AMİNİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NEDEN ÖLDÜ?
Tahran’da saçı görünmüş olduğu öne sürülen sebebi ile terbiye polisi tarafınca gözaltına alınan ve bu sırada görmüş olduğu sertlik sebebiyle yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin ölümü İran’ı karıştırdı. Ülkenin birçok şehrinde yüzlerce şahıs sokağa döküldü, halk polisin uygulamasını protesto etti. Çıkan vakalarda minimum 3 şahıs yaşamını yitirdi.
İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü üstüne süregelen vakalarda kan aktı. Kürdistan eyaletinin başkenti Senendec ile Amini’nin memleketi Sakkız şehirlerinde polis, protestoculara karşı gerçek mermi kullandı. Minimum 3 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu bildirildi. Sahadaki insan hakları örgütleri can kaybını 5 olarak açıklamıştı. Kürdistan eyaletinin nerede ise tüm şehirlerinin yanı sıra, başkent Tahran dahil çeşitli İran kentlerinde de küçük çaplı sertlik olaylarının yaşandığı protestolar düzenlendi.
İran’da gözaltına alınan hanım yaşamını yitirdi
 

Son Dakika Haberler