Kronik bitkinlik sendromunu hafife almayın

Kronik bitkinlik sendromunun son 10-15 senedir gündemde bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Cebrail Kısa, bu sendromun bilhassa 30’lu yaşlardan sonrasında, oldukça yoğun yada vardiyalı çalışanlarda, stres yükünün yoğun olduğu sektörlerde ve ek olarak başarı odaklı ve yoğun beklentilerin olduğu durumlarda ortaya çıktığını söyledi.
“Kişiler bu hastalığı farkedemiyor”
Bu sendromun öteki isminin de tükenmişlik sendromu bulunduğunu belirten Prof. Dr. Cebrail Kısa, “Kişiler bu hastalığı fark edemiyorlar. Belirgin bir halde bıkkınlık, uykuda bozukluk, dikkat eksikliği, bedensel şikâyetler, bulantı, kusma, halsizlik, kaslarda gerginlik, sabah kalktıklarında işe gitmekle ilgili yoğun sorun yaşıyorlar. Kronik bitkinlik sendromu emareleri, majör depresyon ve anksiyete bozukluğu emareleri kadar şiddetli değildir. Anksiyete ve depresif emareler daha hafifçe düzeyde, eşik altı yaşanır. Klinik tabloda ise üretimde azalma, ilişkileri devam ettirmekte zorlanma, insanlarla bir araya gelmek yada evliliğin sorumluluğunu yerine getirmekle ilgili problemler yaşanıyor” dedi. “Gençlerin bir çok bu hastalıkla boğuşuyor”
Günümüzde gençlerin de bu hastalıkla karşı karşıya bırakıldıklarını söyleyen Prof. Dr. Cebrail Kısa şu şekilde devam etti: “Çoğumuz bir yarış ve imtihan çağının içerisindeyiz. Üniversiteye hazırlanan gençler yoğun ders çalışmalarından dolayı spor ve hobilerini bırakıyorlar. Anne babaların yoğun baskıları var. İş bulmanın ve geçimin sağlanmasının zorlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Bununla beraber evlenmenin ve ilişkiye devam etmenin de zorlaştığı bir dönem. İnsanlar yalnızlığa itiliyorlar ve yalnızlığın içinde de başarıya odaklanamıyorlar. Gençler okulu bitirince iş bulamıyor, iş bulunca verilen ücretin almış olduğu eğitimin karşılığı olmadığını düşünüyor yada uzun mesai saatlerinde çalışmak durumunda kalıyorlar. Bu yüzden kronik bitkinlik sendromu gençlerde de görülmeye başladı. Çoğumuz hobilerimizi, sevdiğimiz şeyleri bırakarak yola devam ediyoruz. İçinde bulunmak istemediğimiz, parası düşük, gelecekte yükselmenin olamadığı bir sistemdeyiz.” “İntihara kadar varabilir” Eskiden geçici bir durum olarak kabul edilen kronik bitkinlik sendromunun günümüzde tanı sistemlerinde hastalık olarak geçtiğini belirten Prof. Dr. Kısa “Kimi zaman etrafımızdakiler kronik yorgunluğun geçeceğini söylerler fakat işten ayrılma, boşanma yada herhangi bir sebeple içe kapanma hali üç beş yıl devam ederse süreç intihara kadar varabilir. Kronik bitkinlik sendromunun emareleri hem ruhsal hem de fizyolojik olarak yaygındır.
Bilhassa kronik hastalığı olanlarda hastalık fizyolojik aktiviteyi engelliyorsa, hastalar devamlı hastane döngüsündeyse bu da kronik yorgunluğa ve tükenmişliğe niçin oluyor” diye konuştu. “Yapmak istediklerinizi ertelemeyin” Lüzumlu görüldüğü takdirde hastalık için rapor da alınabileceğini belirten Prof. Dr. Cebrail Kısa “Kişilerin imkânları var ise istedikleri işlerde çalışabilmeleri, iş yerine kendi durumlarından bahsetmeleri ve gerekirse ‘kronik bitkinlik sendromu’ için bir psikiyatr raporu almaları gerekir. İş yerlerindeki emek verme saatleri, bilhassa vardiyalı emek verme şekli söz konusuysa, vardiyanın bigün arayla değil de 3-4 ay arayla değiştirilmesi gerekir. Zira uyku-uyanıklık döngüsünün devamlı değişmesi bir problemdir” dedi. Hobilere süre ayırmak icap ettiğinin üstünde duran Prof. Dr. Kısa, “Kişiler gülümseyebildikleri, yapmaktan hoşlandıkları şeyleri yapmalılar. Bunun için süre ayırmalılar. Hobi olarak enstrüman çalabilir, spor etkinlikleri, fotoğrafçılık, yürüyüş yada meditasyon yapabilirler. Ben bir şey tavsiye etmiyorum, diyorum ki; çocukluğunuzda yapmak istediğiniz bazı şeyler ne olursa olsun vardır. Para, iş yada zamansızlıktan dolayı da bıraktığınız hobileriniz vardır. Hepimiz yapmış olduğu işi sevmeyebilir fakat emek verme saatleri haricinde yapıldığında iyi hissedilen etkinliklere ne olursa olsun süre ayrılmalıdır. Her şeyden ilkin kesinlikle pozitif yönde düşünmeyi, yaşamı büyük bir kaos olarak görmemeyi ve mesai saatleri haricinde kendimize, dostlarımıza ne olursa olsun süre ayırmayı tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler