Kolombiya Hakkında Her Şey; Kolombiya Bayrağının Anlamı, Kolombiya Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

20.09.2022 13:17 Son Güncelleme: 20.09.2022 13:18 Bu gruplar üç kültüre ayrılır. Bunlar; iç kesimler, kırsal kesimler ve kıyı bölgeleridir. Yalnız seçimler, spor etkinlikleri ve güzellik yarışmaları esnasında bölgesel kültürler ortak bir amaç için birleşir.
KOLOMBİYA HAKKINDA HER ŞEY
Ortalama 440.000 mil kareyi (1.14 milyon kilometre kare) kaplayan Kolombiya, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında kıyıya haizdir. Ova kıyı bölgeleri, yağmur ormanlarına, And Dağları’na ve İç Ilanos’a (ovalar) neden olur. Kolombiya, Panama Kıstağı ile Orta ABD’ya bağlıdır. Atlantik’te San Andrea ve Providencia dahil olmak suretiyle birkaç minik ada ihtiva eder ve Pasifik’te Malpelo ve Gorgona adaları organik yırtıcı yaşam rezervleri olarak ayrılmıştır. Kolombiya, güneyde Ekvador ve Peru, doğuda Brezilya ve Venezuela ve kuzeybatıda Panama ile sınır komşusudur. 42,3 milyonluk nüfusuyla (30 Haziran 2000), Kolombiya karışık bir ırk ülkesidir. Nüfusun ortalama yüzde 75’inin karma mirasa haiz olduğu ve bunun yüzde 55’inin karma mirasa haiz olduğu tahmin edilmektedir. Çoğunlukla İspanyolların soyundan gelen Kafkasyalılar, nüfusun ortalama yüzde 20’sini oluşturuyor. Antioquia ve kahve bölgesi, Avrupalı ​​yerleşimcilerin siyahlar yada Kızılderililerle karışma mevzusundaki isteksizliği sebebiyle “beyaz” bölümler yada eyaletler olarak kabul edilir. Siyah insanoğlu toplam nüfusun ortalama yüzde 4’ünü temsil ediyor ve esas olarak köle ticaretinin zamanı merkezi olan Karayip kıyılarında yaşıyor.
Resmi dil, sömürge döneminde empoze edilen İspanyolca’dır. Amazon havzasındaki bazı yerli halklar haricinde tüm Kolombiyalılar bunu konuşur. Büyük şehirlerde İngilizce, bilhassa üst derslik tarafınca kullanılır, sadece yaygın olarak anlaşılmaz yada konuşulmaz. Kentsel alanların haricinde, İspanyolca neredeyse tek yazışma aracıdır. Kolombiya, Kastilya İspanyolcasının dilsel “saflığını” korumaya büyük itina gösterir.
Ülkenin mimarisi, on yedinci yüzyıl İspanyol sömürge kökenlerini yansıtıyor. Bölgesel farklılıklar İspanya’dakilerden meydana gelmektedir. Bu yüzden, birçok şehirde Mağribi ve Kastilya mimarisinin ipuçları belirgindir. Birçok bölge eski yapıların bakımında güçlük çekti ve iklim birçok Barok binayı yok etti. Mimari mücevherlerden bazıları, manzarayı noktalayan birçok kilisedir. Ülkenin kiliselerinin detaylı iç mekanları, İspanya’daki Ortaçağ ve Rönesans kiliselerini yansıtıyor. Daha büyük şehirlerdeki daha yeni binalar, ahşap ve dövme demir unsurlarla tamamlanan Barok stilinin uyarlamaları ile çağıl stilleri kullanır.
1950’lerde başlamış olan yoğun kentsel göç, bir orta sınıfın ortaya çıktığını görmüş oldu ve üç sınıflı bir sistemle sonuçlandı. Nüfusun yüzde 20’sini içeren üst derslik, gayri safi ulusal hasılanın ortalama yüzde 75 ila 80’ini oluşturuyor. Bu grup, karışmamış Avrupa kökenli bireylerden oluşma eğilimindedir. Bu derslik içinde, “oligarşi” olarak adlandırılan, zenginlik ve finansal güvenceye, siyasal güce ve eğitime haiz olan bir seçkin vardır. Halkın yüzde doksan beşi kendilerini Roma Katolik Kilisesi’nin üyesi olarak görmekte ve Katolik ayinlerine büyük ehemmiyet vermektedir. Kentsel cemaatlerdeki Katoliklerin yüzde 85’inden fazlası tertipli olarak ayine katılıyor.
KOLOMBİYA BAYRAĞININ ANLAMI
Venezüellalı Francisco Miranda, 1806’da ulusal bayrağı tasarlamıştır. Kolombiya bayrağının kırmızı ve sarısını uyarlayan Miranda, bağımsız ülkeyi anavatandan ayıran okyanusu simgelemek için iki rengi mavi bir şeritle ayırdı. Bayrağın üst yarısı ülkenin organik zenginliklerini simgeleyen sarı, alt yarısı ise mavi ve kırmızı olmak suretiyle iki eşit bölüme bölünmüş, kırmızı ise bağımsızlık cenginde dökülen kanı simgeliyor.
Kolombiya’nın Başkenti
Kolombiya başkenti Bogota’dır.
Kolombiya’nın Para Birimi
Kolombiya para birimi, Kolombiya Pesosu’dur.
Kolombiya ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı
Kolombiya ile Türkiye arası saat farkı 8 saattir. Kolombiya’da saat 11:00 iken Türkiye’de 19:00’dır.
Kosova Hakkında Her Şey; Kosova Bayrağının Anlamı, Kosova Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Son Dakika Haberler