KOAH için yeni teknoloji! TEKNOFEST’te birinci oldular

03.09.2022 19:19 Haber Deposu: İHA Vehbi Dinçerler Fen Lisesi yazılım ekibi Meliora, danışman öğretmen Asım Barut, öğrencileri Orhan Yağızer Çınar, Utku Özmelioğlu ile beraber geliştirdiği ”Ses İşleme Teknolojileri ile KOAH Tespit Çözümleme projesi Teknofest 2022 Sağlıkta Suni Zeka Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu. Ordu ilinde meydana getirilen yarışmada en iyi sunum ödülünü kazanarak finale kalan proje Samsun’da meydana gelen finallerde ise Sağlıkta suni zeka yarışması Biyoinformatik Çözümleme kategorisinde Türkiye birinciliğini elde etti.
Proje hedefi
Projede elektrikli steteskop ile dinlenen göğüs sesleri spektrogramlara dönüştürülerek suni zeka modeline tanıtılıyor. Geliştirilen model ile KOAH hastalığının tespitinde kullanılarak günümüzdeki doktorların ve görüntüleme cihazlarının üstündeki iş gücünün azaltılmasını amaçlanıyor. Ödülü Erdoğan’ın elinden aldılar
Proje Danışmanı öğretmen Asım Barut birincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Sıhhat Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan ile fazlaca sayıda siyasetçi, öğretmen Barut ve öğrencileri kutlama etti.

Son Dakika Haberler