Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda can kaybı 94’e terfi etti

18.09.2022 22:51 Haber Deposu: İHA Kırgızistan-Tacikistan sınır hattında iki ülke içinde 14-17 Eylül tarihlerinde yaşanmış olan çatışmalarda can kaybı artıyor. Kırgızistan Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, çatışmalarda 13 kişinin daha yaşamını kaybetmiş olduğu ve Kırgız tarafınca toplam can kaybının 59’a yükseldiği aktarıldı. Bakanlık ek olarak, çatışmalardaki yaralı sayısının 1 şahıs artarak, 144’e ulaştığını açıkladı. Tacikistan tarafınca meydana getirilen açıklamada ise çatışmalarda 35 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu, 30 kişinin ise yaralandığı açıklandı. Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda can kaybı 94’e, yaralı sayısı ise 174’e yükselmiş oldu.
“Tacikistan makamlarının detayları gerçeği yansıtmıyor” Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, 14-17 Eylül tarihlerinde Kırgızistan’ın egemen topraklarında yaşanmış olan vakaları Tacikistan’ın Kırgızistan’a karşı evvel planlanmış silahlı hücum eylemi olarak görüldüğü açıklandı. Açıklamada, “140 bine yakın şahıs tahliye edilmek mecburiyetinde bırakıldı. Oldukca büyük maddi zarar verildi” denildi.
Tacik tarafının “Tacikistan’a karşı silahlı hücum eylemi” işlemekle ilgili mesnetsiz suçlamalarının sorumluluğu ve suçu Kırgızistan’a atmak için bir girişim olduğu anlatılan açıklamada, Tacik tarafının Kırgızistan’ın müdafa eylemlerini itibarsızlaştırmak için bir dezenformasyon kampanyası başlattığına işaret edilerek, “Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ve öteki makamların detayları gerçeği yansıtmadığını beyan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, Kırgızistan tarafında Tacik askerlerinin Kırgızistan topraklarında işlediği suçları kanıtlayan fotoğraf ve görüntülerin bulunmuş olduğu aktarıldı.
Öte taraftan Kırgızistan-Tacikistan sınırında geçtiğimiz çarşamba günü süregelen ve aralıklarla devam eden çatışmalar cuma günü sağlanan ateşkes anlaşmasına karşın aralıklarla sürmüştü. Her iki taraf birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı. Kırgızistan, çatışmaların yaşandığı Batken bölgesinden 135 binden fazla kişiyi tahliye etmiş, bölgede acil durum duyuru edilmişti. Kırgızistan’da ek olarak yaşamını kaybedenler için ulusal yas duyuru edilmişti.

Son Dakika Haberler