Kazakistan’da ‘başkent’ sonucu: İsmi değişti

17.09.2022 19:38 Haber Deposu: İHA Kazakistan’da bir grup milletvekili tarafınca başkent Nursultan’a eski adı Astana’nın geri verilmesi önerisi cumhurbaşkanının onayı ile “Anayasaya Değişimler ve İlaveler” kanun taslağına dahil edilmiş, parlamento dün kanunu kabul etmişti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in başkent isminin değiştirilmesine ilişki kararname cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yayımlandı. Kararnamede, Tokayev’in “Kazakistan’ın yönetimsel ve bölgesel yapısıyla ilgili” yasanın 9.maddesi gereği başkent Nursultan’ın Astana olarak değiştirilmesine karar verilmiş olduğu, bu kararnamenin resmi olarak yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı.
 
Kazakistan Cumhurbaşkanı Sözcüsü Ruslan Celdibay, bir grup milletvekilinin başkentin tekrardan Astana olmasına ilişkin önerisinin cumhurbaşkanı onayı ile Anayasa taslağına dahil edildiğini açıklamıştı. Celdibay, Cumhurbaşkanı Tokayev’in bununla birlikte eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Kazakistan’ın bir devlet olarak güçlendirilmesinde ve başkentin oluşumunda belirleyici rolünü zamanı bir gerçek olarak gördüğünü, bu yüzden Nazarbayev’in adını taşıyan öteki tesislerin adını koruması icap ettiğini söylemişti.  
Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkeyi ortalama 30 yıl yönettikten sonrasında 2019 mart ayında görevinden çekilme etmişti. Cumhurbaşkanı görevini devralan Cumhurbaşkanı Tokayev’in önerisiyle Nazarbayev’in adı başkente verilmişti.

Son Dakika Haberler