Karadeniz’in 36 metre altında luk çığlıkları

31.08.2022 13:08 Son Güncelleme: 31.08.2022 13:13Haber Deposu: İHA İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in Sovyetler Birliği gemilerine hücum etmek suretiyle Romanya üstünden Karadeniz’e indirdiği 6 denizaltılık filodan 3 denizaltı, savaşın bitmesi sonrasında boğazlardan geçmesine izin verilmeyince Türkiye karasularında batırıldı. Alman filoları tarafınca kontrollü olarak batırılan 3 denizaltıdan birisi olan U23 Denizaltının izi meydana getirilen aramalar sonucu, 75 yıl sonrasında Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Bağırganlı Mahallesi açıklarında bulunmuş oldu. 9 Eylül 1944 tarihinde gece saatlerinde kendi komutanları tarafınca batırılan 3 tane U23 Denizaltısı, 2019 senesinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilişik TCG Akın tarafınca kamera ile tespit edildi. Hemen sonra geminin teyidi ve görüntülenmesi için dalış yapılmış oldu.
75 YIL SONRA BULDUKLARI DENİZALTIYI KAMERA İLE GÖRÜNTÜLEDİLER Sahile ortalama 2 mil uzaklıkta, suyun 36 metre altında tespit edilen denizaltına ilk dalış Kerpe Denizyıldızları Dalış Okulu dalgıçları tarafınca yapılmış oldu. 36 metre derinliğe dalan dalgıçlar, yitik denizaltıyı 75 yıl sonrasında buldu. Kum zemin üstünde bulunan denizaltı, dalgıçlar tarafınca su altı kameraları ile görüntülendi. Batırılmış olduğu tarihteki hali ile tüm bir halde bulunan denizaltıyı gören dalgıçların heyecanı kameraya yansıdı. Denizaltının silahlarına kadar tüm parçaları ile bulunmasının, yerli ve yabancı dalgıçların büyük ilgisini çekmiş olduğu açıklandı.

DENİZALTILAR, İÇİNDEKİ TEKNOLOJİNİN ELE GEÇİRİLMEMESİ İÇİN BATIRILMIŞ
Dalışı gerçekleştiren ve denizaltıyı görüntüleyen Su Altı Dalış Eğitmeni Sedat Türkmen, “Burada, Bağırganlı tarafında 36 metre derinlikte Alman U23 batığı var. Onun da dalış turizmine açılması için çalışmalarımız var. O da oldukça mühim bir kazanç getirecektir buraya. Bundan dolayı U23 botları Almanlar için oldukça mühim. Ulusal duygularla bakıyorlar bu sebeple Hitler’in denizaltısı. Zamanında bilgili olarak batırılmış. İçinde ele geçirilmesini istemedikleri teknoloji var. Bunun ele geçirilmemesi için batırılmış gemilerdir” sözleriyle denizaltının zamanı önemine vurgu yapmış oldu.
3 GEMİYİ SAVAŞTA RUSLAR BATIRDI, SAVAŞ BİTİNCE KALAN 3 GEMİYİ ALMANLAR KENDİSİ BATIRDI
Batık denizaltıların İkinci Dünya Savaşı’na dayanan öyküsünü özetleyen Türkmen, “İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlar karadan Rusları her şekilde bombalıyor. Bir general denizden de saldırma fikrini ortaya atıyor. 6 tane etken denizaltıları var ve bu tarz şeyleri boğazdan sokmak istiyorlar. O zamanki Türk hükümeti buna izin vermiyor. Almanlar da bu 6 gemiyi demonte bir halde Romanya’nın Köstence Limanından denize taşıyor. Söktükleri parçaları Köstence’de birleştiriyorlar ve denize salıyorlar. 6 vapur cenk süresince limanları ve gemileri bombalıyor. Bunların 3 tanesini Ruslar batırıyor sadece 3 tanesi aktifken cenk bitiyor. Yeniden bizim o dönemki hükümetimizden izin isteyip gemileri kendi denizlerine götürmek istiyorlar. Bizim hükümetimiz gene izin vermiyor. Gemileri bizlere satma önerisinde bulunuyorlar hükümetimiz almıyor. ‘Armağan edelim’ diyorlar bu sebeple armağan ederlerse sisteme alacaklar ve çalışanı kurtaracaklar. Hükümetimiz gene izin vermiyor. Hemen sonra bu gemileri buyruk üstüne Karadeniz’in 100 metrelik derinlikleri olan bölgelerde kontrollü bir halde batırıyorlar. Bu denizaltılardan biri Zonguldak, biri Karasu, biri de burada. Bu gemiler uzun süredir aranıyordu. 10 yıl kadar ilkin Karasu’daki bulunmuştu. 2019’un Mart ayında bu batık vapur TCG Akın gemisinin kameralarına takıldığı için bizlerden destek istendi. Geminin teyidi için burayı görüntülememiz istendi. Ikimiz de 2019’un Kasım ayında oraya bir dalış gerçekleştirdik. Silahlar, Enigma aletinin verici anteni şeklinde her şey geminin üzerindeydi. Biz çıktıktan sonrasında Türk Deniz Kuvvetlerine bildirdik onlar da gelip silahları alıp müzede sergilenmek suretiyle İstanbul’a götürdüler” sözlerini kaydetti.

“BUGÜN YÜZEYE ÇIKARILSA YÜZECEKMİŞ GİBİ DURUYOR”
Denizaltıyı incelediklerinde bugün hala yüzebilecekmiş şeklinde durduğunu belirten Türkmen, “Mükemmel bir vapur. Sanki bugün yüzeye çıkarılsa yüzecekmiş şeklinde duruyor. Yalnızca, o dönemde batırılması için hem kapakları açılmış hem de büyük bir bomba patlatılmış. Arkada 70-80 santimetre çapında bir delik var. Geri kalan her şeyi o günkü şeklinde sağlam ve temiz. Dünyanın her yerinden ilgi var. Anzaklar’ın Çanakkale’ye duyduğu şeklinde, Almanların da buraya gelme için yoğun talebi var” dedi.

Son Dakika Haberler