Kahvaltı yapmayan çocuklar derse odaklanamıyor

Sıhhatli beslenmenin evlatların bir tek bedensel değil zihinsel gelişimi için de oldukça mühim bulunduğunu söyleyen Beslenme ve Rejim Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Kahvaltı için süt, taze sıkılmış meyve suyu, yumurta, peynir, zeytin, ekmek tercih edilebilir. Kahvaltıları keyifli hale getirmek için peynir ve yumurta içeren muffinler, krepler yada poğaçalar da yapılabilir. Ara öğün için, gün kurusu, kuru incir, fındık, badem, ceviz benzer biçimde taşıması kolay ve enerjisi yüksek besinler önerilebilir. Kuruyemiş yada taze meyvelerden varlıklı kek tariflerine de yer verilebilir. Ana yiyecek için ise köfte yada tavuk içeren sandviçler ve salatalar tüketilebilir. Esmer makarna, bulgur, karabuğday ilave edilebilir. İçecek olarak ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suları, maden suları yada ev yapımı limonata tercih edilebilir” dedi.
Beraber değişik menüler deneyin Çocuklar şeker içerikli ve ilgi çekici renk ve desenlere ilgi duyabiliyor. İçeriği zararı dokunan olan besinlere karşı ufaklıklara “yasak” kelimesini kullanmak yerine açıklayıcı olmak icap ettiğini belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Dışarıdan alacağınız gıda yada gıda gruplarını evde beraber yapmayı teklif edin. Böylelikle beraber hem eğlenir hem de sıhhatli besinler tüketebilirsiniz. Sütlü tatlılar, ev yapımı çikolata, ev yapımı kek şeklinde evde meydana getirilen tatlılar da gene tercih edilebilir. Bilhassa bu aşamada ebeveynlerin de paketli ve işlenmiş ürünleri tüketmemesi örnek olmak açısından oldukça mühim” şeklinde konuştu.
Beslenme ve Rejim Uzmanı Başak İnsel Aydın ebeveynlere, evlatlarının okul dönemindeki beslenme düzenleri için 9 öneride bulunmuş oldu:
– Güne kesinlikle kahvaltıyla başlanmalı- Öğün atlanmamalı- Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı- Oldukça yağlı, fazlaca tuzlu gıdalardan kaçınılmalı- Kızartılmış gıdalardan uzak durulmalı- Hazır meyve suyu yerine meyvenin kendisi seçilmeli- Günlük 8-10 bardak su tüketilmeli- Proteinden varlıklı beslenilmeli- Omega 3 için ceviz ve balıktan faydalanılmalı

Son Dakika Haberler