Javier Zanetti: Türk futbolunun geleceği parlak – Son dakika Futbol haberleri


İtalya 1. Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden Inter’in efsaneleşmiş futbolcularından olan ve kulübün ikinci başkanlığını icra eden Javier Zanetti, Türk futbolunun geleceğinin parlak bulunduğunu söylemiş oldu.

Dünyanın önde gelen takımlarından mavi-siyahlıların Türkiye akademisi tarafınca 19-20 Eylül’de düzenlenen etkinlikler için Mersin’de bulunan Inter İkinci Başkanı Zanetti, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

SORU: Inter Akademi Türkiye’nin hem tanıtım programına katıldınız hem de antrenmanına eşlik ederek sporcularla tanıştınız. Akademinin Türkiye’deki yapılanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Javier Zanetti: Bu kentin misafirperverliği başta olmak suretiyle burada olmaktan fazlaca memnunum. Bizim için Inter Akademi’nin bu ülkede etkinlik göstermesi fazlaca mühim şu sebeple bilhassa değerlerimizi ve emek harcama prensiplerimizi buraya taşımak istiyoruz. Buradaki ortaklarımıza da bu buluşmayı gerçekleştirdiği için gönülden teşekkür ediyorum.

SORU: Türk futbolunun geleceği açısından neler söylersiniz?

Javier Zanetti: Türk futbolunun parlak bir geleceği bulunduğunu düşünüyorum. Fazlaca büyük teknik direktörler ve büyük futbolcular var. Avrupa’daki turnuvalarda daima başaktör olmayı başarıyorlar.

SORU: UEFA Şampiyonlar Ligi 2022-2023 sezonu finaline İstanbul ev sahipliği meydana getirecek. Organizasyon finalinin İstanbul’da yapılmasını iyi mi değerlendiriyorsunuz?

Javier Zanetti: İstanbul büyük bir kent. Tüm dünyada izlenecek Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği meydana getirecek. Türkiye’nin bu büyük etkinliği organize etmeye hazır olduğundan inanırım.

2010’da kazandıkları Şampiyonlar Ligi finalini unutamıyor

SORU: 1982’de Independiente altyapısında süregelen futbol yaşamınız 2014’te ekip kaptanlığına kadar yükseldiğiniz Inter’de sonlanmış oldu. Fazlaca sayıda başarı kazanmış olduğunuz kariyerinizin en hususi anı hangisi?

Javier Zanetti: Geçmişte bilhassa Inter formasıyla fazlaca büyük anılarım var fakat kesinlikle (2010) Madrid’deki Şampiyonlar Ligi finalinin kazanılması (Bayern Münih – Inter: 0-2) unutulmazdı.

SORU: Unutamadığınız bir golünüz var mı?

Javier Zanetti: Bizlere lig şampiyonluğunu da getiren, ligde Roma’ya karşı oynadığımız bir maçta attığım gol ile Lazio’ya karşı Paris’teki UEFA Kupası finalinde attığım gol.

“Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu Messi”

SORU: Sizce dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu kim?

Javier Zanetti: Messi. Asla kuşku yok.

SORU: Türk futbolculardan Okan Buruk ve Emre Belözoğlu ile Inter’de forma giydiniz. Geçmişteki ekip arkadaşlarınız Okan ve Emre hakkında ne düşünüyorsunuz?

Javier Zanetti: Okan ve Emre fazlaca iyi dostum. Fazlaca güzel anılarım var. Onlara fazlaca güzel dileklerde bulunuyorum.

SORU: Kariyerinizde karşı karşıya geldiğiniz en sıkıntılı Türk ekibi hangisiydi?

Javier Zanetti: Büyük takımlara karşı oynama fırsatı buldum. Fenerbahçe’ye karşı oynadığımız bir maç da bunların içinde ve fazlaca zor oldu. Galatasaray da aynı şekilde. Her ikisi de karşılaşması zor takımlar.

SORU: Türk takımları içinde desteklediğiniz bir kulüp var mı?

Javier Zanetti: Şu anda Türk futbolunu genel olarak seviyorum. Tek bir ekip değil.

En beğenmiş olduğu Türk futbolcu Hakan Çalhanoğlu

SORU: En beğendiniz Türk futbolcu kim?

Javier Zanetti: Hakan Çalhanoğlu.

SORU: Teşekkür ediyoruz. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Javier Zanetti: Türkiye’de ilk kez Inter kulübü olacak olmasından dolayı fazlaca memnunuz. Bu, bununla birlikte bu ülkede ne kadar fazlaca taraftarımız bulunduğunu da gösteriyor. Devamlı en büyük Inter.Spor Haberleri