İran’da 43 yıl sonrasında ilk kere yabancı bir film gösterime girdi

04.09.2022 09:32 Haber Deposu: İHA İran’da 79 Devrimi’nden bu yana beyaz perde salonlarında gösterime giren ilk yabancı film unvanına haiz olan ve yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yapmış olduğu 20 ödüle haiz ve Türkiye’nin Oscar aday adayları arasındaki ‘Ceviz Ağacı’ filmi İran’da sinemaseverlerle buluştu. Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve Rıza Akın’ın yer almış olduğu Türkiye- İran ortak yapımı filmin galası, film ekibi ve başrol oyuncularının katılımıyla Tahran’da gerçekleşti. Galaya İranlı meşhur yönetmen Mecid Mecidi’nin yanı sıra İranlı birçok meşhur oyuncu katılırken, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs de davetliler arasındaydı.
Filmin yönetmeni Faysal Soysal, “İran’da beyaz perde mastırı yaptığım için birçok İranlı sanatçı ile tanışıyordum. Onlarla çalışmak arzusundaydım. Farabi’ye müracaat yaptık ve Farabi ilk kere bir Türk filmine ortak yapım desteği verdi. Bu film Türkiye İran içinde yapılmış ilk ortak yapım. Bunun yanı sıra İran’da devrimden sonrasında 43 senenin peşinden İran sinemalarında ilk kere Türkçe konuşulan bir film gösterime girmiş olacak. Bunun iznini almak oldukca zor oldu. İranlı izleyiciler ilk kere Türk yapımı bir filmi perde de 2 hafta süresince izleyecekler. İnanıyorum ki buradan iyi bir geri dönüş alacağız. İleride Türkiye ve İran sineması isminde da yeni eserler ortaya çıkacağını umut ediyorum“ şeklinde konuştu.  
Galaya katılan İranlı meşhur yönetmen Mecid Mecidi, “İran ile Türkiye içinde bir oldukca zamanı ve kültürel ortak noktalar var. Bu ortak noktalar iki ülke içinde yeni projelerin doğmasını elde edecektir. İki komşu ülke olarak beyaz perde alanında ortak işler yapabiliriz. Gelecekte yeni projelerin yapılacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Oyuncu Serdar Orçin konuşmasında, “43 senenin peşinden ilk kere İran’da yabancı bir film gösterime giriyor ve o da bizim filmimiz. Bundan dolayı oldukca mutluyum. Ceviz ağacı ortalama iki senedir dünyada inanılmaz bir yolculuğa çıktı ve 20’ye yakın ödülle döndü. Fakat bu bizim için birçok ödülden daha değişik şeyler ifade ediyor. Bir kere buraya gelmek ve buradaki seyirciyle buluşmak bizim için oldukca coşku verici. Bunun bir açılış olmasını yürekten arzuluyorum. Biz İran filmlerine son yıllarda ne kadar meftun olduysak İran halkının da bizim filmlerimizi izlemesini arzu ederim” dedi. Oyuncu Kübra Kip ise, “Ilk olarak İran’da uzun zamandan sonrasında vizyonu yapılacak ilk yabancı film bulunduğunu öğrendim. İlki gerçekleştiriyor olmak oldukca güzel ve ümit ederim devamı gelir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
 

Son Dakika Haberler