İç hat tayyare biletlerinde yeni tavan fiyat belli oldu

31.08.2022 13:44 Haber Deposu: DHA Tekrardan belirlenen tavan ücret uygulamasına bakılırsa iç hatlarda iktisat sınıfında tek yönde, en yüksek bilet fiyatı bin 150 lira oldu. 
Havayolu şirketleri, yakıta gelen zam ve maliyetlerdeki öteki artışlar sebebiyle iç hat bilet fiyatlarında tavan ücretin artırılmasını talep ediyordu. Tavan tutarında son meydana getirilen artışla beraber 2022 senesinde toplamda beşinci kez iç hat biletlerine yansıtıldı. Tavan tutarında  yıl başlangıcında 599 lira olarak belirlenen en yüksek bilet fiyatı, aşama aşama yükseltilirken; son olarak haziran ayında 999 liraya kadar çıktı.  Yeni belirlenen tavan fiyatıyla havayolları, bugünden itibaren yurt içi uçuşlarda iktisat sınıfı tek yön, en yüksek bilet fiyatını bin 150 lira olarak satışa sunmaya başladı.  TAVAN FİYAT UYGULAMASI İLK OLARAK 2013’TE BAŞLADI 
Yeni tavan ücretiyle iç hat uçuşu meydana getirecek yolcular ‘business sınıfı’ hariç bayram ve dinlence periyodu de dahil iktisat sınıfında artık bin 449 liradan fazla bilet tutarı ödemeyecek. İç hat bilet fiyatlarının tatilde ve bayram döneminde aşırı artışını engellemek için 9 yıl ilkin tavan bilet fiyatı uygulaması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın girişimiyle başlatılmıştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafınca ilk olarak 2013 senesinde iç hatlarda tek yönde tavan ücret 299 lira olarak belirlenmişti. Tavan tutarı 2021 yılı sonunda ise 499 liraydı. İç hat business sınıfında ve dış hat bilet fiyatlarında ise tavan ücret uygulaması bulunmuyor. 

Son Dakika Haberler