Hurmanın yararları nedir? Hurma kilo aldırır mı?

Doktora danışıp kan şekeri üstünde yapmış olduğu etkilere bakılmalıdır herhangi bir sakınca yoksa günde 2-3 tane rahatça yenebilir. Zayıflama sürecinde şeker ve kalori içinde ne olduğu yüksek olduğundan fazla tüketilmemelidir sadece lif içinde ne olduğu ile kilo yitirilmesine destek olacağından 2-3 tane alınabilir. Hurma potasyum ve fosfor içeriğinden dolayı hemodiyalize giren hastalar için sakıncalıdır.
Yararları
1-Çözünür ve çözünmez lif içinde ne olduğu ile bağırsak sağlığını iyileştirir, tertipli bağırsak hareketlerini teşvik eder. Kabızlıkla mücadelede etkilidir. Bir gece evvelde suda bekletip yumuşatın, sabah su ile beraber yiyin.
2-Glukoz, sukroz ve fruktoz şeklinde organik şekerler ihtiva ettiği için muhteşem bir enerji arttırıcıdır. Ne kadar bitkin olursanız olun yedikten 30 dk içinde enerjinizi arttırabilmektedir. Hem leziz, hem sağlıklıdır. 3-Potasyumdan varlıklı ve sodyumu düşüktür, sıhhatli sinir sistemi fonksiyonlarının devamlılığı için gereklidir, magnezyum içinde ne olduğu ile de beraber kan basıncını azaltmaya yardımcıdır ve kalp fonksiyonlarının muntazam işleyişine yardım eder.
4-Yüksek demir içinde ne olduğu ile anemi (kansızlık) tedavisinde yararlı olabilir. Florin içinde ne olduğu ile diş çürüğü oluşumunu yavaşlatır.
5-Kalori ve şeker içinde ne olduğu yüksek olduğundan kilo alımına destektir, zayıflık problemi olanlar için faydalıdır.
7-A vitamini içinde ne olduğu ile göz sinirlerini kuvvetlendirir ve gece körlüğünü önlemede yardımcıdır.
8- Hurma B1 ve B2 vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirir, karaciğer yağlanmasını önler ve toksik maddelerin vücuttan atımını kolaylaştırır. 9- Hurma kalsiyum ve fosfat içinde ne olduğu ile iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısını dengelemeye yardımcıdır.
10- Kolay sindirilip, şeker bakımından yüksek olduğundan düşük kan şekerini anında toparlar. Açlık hissini bastırıp, oldukça yemenizi engeller.
11- Emzirme dönemindeki hanımlarda, B6 vitamini ve kas çalışmasında elzem magnezyum minerali yardımıyla depresyonu hafiflettiği, stres ve gerginliği azalttığı bilinmektedir.
12- Meydana getirilen emek harcamalar hurmanın ihtiva ettiği oksitosin maddesi yardımıyla hamileliğin son aylarında rahim kaslarını pekiştirdiği yönündedir. Bu sayede bebeğin geliş anında uterusun genişlemesine yardım eder ve doğum sonrası kanamayı önler.

Son Dakika Haberler