HDP’li Semra Güzel ile ilgili yeni gelişme: Tutuklanarak cezaevine gönderildi

03.09.2022 20:46 Son Güncelleme: 04.09.2022 00:06Haber Deposu: DHA Adıyaman’da 2017’de etkisiz hale getirilen PKK’lı Volkan Boran’ın cep telefonundan silahlı ve samimi fotoğrafları çıkan ve dokunulmazlığı düşürülen HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, dün İstanbul’dan Edirne’ye giderken yakalanmıştı. Silivri’de bir dinlenme tesisinde yakalanan Güzel’in üstünde bulunan düzmece pasaporta da el konuldu. Güzel, İstanbul Güvenlik Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin tamamlanmasıyla sıhhat kontrolünün peşinden İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu soruşturma savcılığı tarafınca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlanarak SEGBİS ile ifade veren Güzel, savcılık ifadesinin peşinden tutuklanma talebiyle Barış Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi.
TUTUKLANDI ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan aranan ve düzmece pasaportla Edirne’ye giderken yakalanan HDP’li Semra Güzel, sevk edilmiş olduğu nöbetçi mahkeme tarafınca tutuklandı.
İFADESİ ORTAYA ÇIKTI
PKK’lı teröristle fotoğraflarının ortaya çıkması sonrası dokunulmazlığı kaldırılan ve ile alakalı soruşturma sonucu neticesinde yakalanarak tutuklanan HDP Milletvekili Semra Güzel’in ifadesi ortaya çıktı. İstanbul Hakkaniyet Sarayı’ndan SEGBİS ile Ankara 3’üncü Barış Ceza Mahkemesine bağlanarak ifade veren Güzel, “Bir kısım fotoğraflarında içinde bulunmuş olduğu gizli saklı şahit beyanları ile içi doldurulmaya çalışılmış bir soruşturma yürütülmüştürö dedi.
Adıyaman’da 2017’de etkisiz hale getirilen PKK’lı Volkan Boran’ın cep telefonundan silahlı ve samimi fotoğrafları çıkan ve dokunulmazlığı düşürülen HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, hakkında 5 ay ilkin çıkarılan soruşturma kararının peşinden dün yurtdışına çıkmak üzereyken yakalanmıştı. 
“SERBEST BIRAKILMAMI İSTİYORUM”
İstanbul Hakkaniyet Sarayı’na getirilen Güzel,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bağlanarak SEGBİS ile ifade vermesinin peşinden Ankara 3’üncü Barış Ceza Mahkemesi’ne bağlandı. Buradaki ifadesinde Güzel, “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben bu yargılama sürecini tamamen siyasal bir süreç olarak değerlendiriyorum. Bir kısım fotoğraflarında içinde bulunmuş olduğu gizli saklı şahit beyanları ile içi doldurulmaya çalışılmış bir soruşturma yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ilişkin olarak bir tek ben yargılanmıyorum. Öteki yargılananlar tutuksuz yargılanmaktadırlar. Bugün benim üzerimden yargılanan HDP’dir. Bir seçim propagandası olarak değerlendiriyorum. Beraat ile sonuçlanan birçok emsal kararlar olmasına karşın benim dosyam tutuklanmaya sevk olarak huzura gönderilmiştir. Özgür bırakılmamı isterim” dedi.
Hakimlik sonucunda, şüpheli Güzel aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, baz detayları, terör örgütü mensuplarıyla beraber sözde askeri eğitim alanında çekilmiş fotoğrafların bulunması ve tüm dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dair güçlü kabahat şüphesinin bulunmuş olduğu ve delillerin hemen hemen tam olarak toplanmadığı kaydedildi.
Güzel’in yakalandığı esnada üstünde kendi fotoğrafı bulunan “Mehtap Şahan” adına düzenlenmiş kimlik bulunduğuna yer verilirken tüm aramalara karşın bulunamaması üstüne hakkında soruşturma sonucu çıkarıldığı ve bu karara istinaden ifadesinin alındığı açıklandı.
Güzel’in kaçma şüphesi bulunmuş olduğu sebebi öne sürülerek tutuklanmasına hükmedildi.

Son Dakika Haberler