Güz Sporu: Trail Koşusu

Trail Koşusu Nedir?
Trail koşusu, öteki adıyla bir patika koşusudur. Yarışmacıların asfaltsız yüzeyde koştukları bir Spor faaliyeti de diyebiliriz. Trail koşusu yol ve parkur şartlarına gore fazlaca değişik zeminlerde olabilir fakat genel anlamda bu zemin patikadır. Yaygın bir halde dağlar, göller şeklinde naturel ortamlarda düzenlenir.
Trail Koşusu Iyi mi Organize Edilir?
Patika koşusu birçok değişik mesafede uygulanmaktadır: Kısa parkurlar, ultra maratonlar, bir haftalık trekkingleri kısaltan seyahat parkurları şeklinde… Dünyada gittikçe artan sayıda insan, günlük antrenman yada egzersiz olarak patika koşusunu tercih etmektedir.
Patika koşularında kimi zaman aralıklı işaretlemeler ile, kimi zaman harita yada GPS yardımı ile parkurlar koşulabilir. Trail Koşularına her yaştan kesim rahatça katılabilir.

Trail Koşusu İçin Ihtiyaç duyulan Ekipmanlar
Kesinlikle araç-gereç çantası, su çantası, su matarası şeklinde koşu aksesuarlarına gerekseme duyulacaktır. Sıcak yada yağmurlu hava şartlarında şapka yada siperlik gerekebilir. Soğuk havalarda ise eldiven fazlaca işe yaramaktadır. Koşarken ilk üşüyen ve en fazlaca soğuğa maruz kalan organımız, ellerimizdir. Uzun ve gece sürecek bir koşuya katılacaksanız, ne olursa olsun bir aydınlatma yada kafa lambası da almayı ihmal etmeyin.
Trail koşusunda, koşu taytı giyilmesi daha yararlı olabilir, zira parkurdaki iniş-çıkışlar ve zemindeki fizyolojik değişimler kasların daha çok sallanmasını ve yorulmasını hızlandıracağından kullanımı ehemmiyet taşımaktadır. Isterseniz koşu şortu giyip altına koşucu tozluğu ya da baldırlığı ile de destek sağlayabilirsiniz. Son olarak da ayakkabı bu spor branşı için fazlaca önemlidir. Su geçirmeyen, koşmayı kolaylaştıran ve tabiat şartlarından kolay etkilenmeyen hafifçe dişli atletizm ayakkabıları bu spor için eğer olmazsa olmazdır.

Trail Koşusunun Getireceği Faydalar
Son zamanlarda koşu ile ilgili meydana getirilen araştırmalarda koşunun bir tek fizyolojik yararının olmadığı, bununla beraber beyinsel fonksiyonların da gelişimine destek sağlamış olduğu belirtiliyor. Trail koşusunda bu pozitif etkilerin daha çok olduğu da bilinmektedir. Trail koşusunda sabırlı olmak, süratli düşünmek, süratli karar vermek ve uygulamak gerekmektedir. Bu özellikleriyle de beynin gelişimine pozitif etkisinde bırakır sağlamaktadır.

Son Dakika Haberler