Gürcistan-Türkiye maçında kaide hatası isyanı

04.09.2022 23:14 Son Güncelleme: 04.09.2022 23:36 A Ulusal Ekip yetkilileri, oynatılmayan 22 saniyelik süre için itirazda bulunmuş oldu. Gürcistan maçında Duda Sanadze’nin bitime 4 dakika 48 saniye kala Furkan Korkmaz’a yapmış olduğu faulün arkasından oyun durmasına karşın, karşılaşmaya bitime 4 dakika 26 saniyeden devam edilmişti.
Basketbol Federasyonu Başkan Vekili Ömer Onan karşı karşıya gelme sonrası şu açıklamaları yapmış oldu;
“Ben buradan FIBA’ya sesleniyorum, o koridordaki tüm kameraları dakika dakika bizim önümüze getirecekler. Eğer getirmeyeceklerse, biz turnuvadan çekileceğiz. Resmen yumruk yumruğa birbirimize girecektik Gürcistan polisiyle.”
Onlar bizim önümüze kameraları getirecekler, ikimiz de bakacağız. Tüm oyuncularımız bizim için oldukça kıymetli, ikimiz de turnuva yaptık asla bu şekilde olmadı. Tüm hata FIBA’nın. Net kaide hatası var. Tartışacak bir şey yok.” Neler oldu?
Mücadelenin son periyoduna iyi başlamış olan taraf olan Türkiye, çeyreğe 4 sayı geride başlamasına karşın farkı 1 sayıya kadar indirdi. Maçın bitimine 4:48 kala 3 sayılık Gürcistan üstünlüğü varken Sanadze, Furkan Korkmaz’a sert bir faul yapmış oldu. Faulün arkasından hakeme itiraz eden Gürcü basketbolcu, temsilcimize dönerek bir şeyler söylemiş oldu.

Sanadze’nin söyledikleri Furkan Korkmaz’ı oldukça sinirlendirdi. Furkan’ın Sanadze’nin üstüne yürümesiyle ortalık karıştı. İtişmeler yaşanırken araya hakemler ve öteki oyuncular girdi. Sakin yapısı ile tanınan Furkan, asla bu kadar öfkeli görüşmemişti. İki basketbolcunun da diskalifiye edilmesiyle sonuçlanan vakada maç saati akmaya devam etti.
Alperen Şengün’ün faul atışı için çizgiye geldiği sırada maç saatinde 4:26 yazıyordu. Tam 22 saniye kavga esnasında eridi. Ay-Yıldızlı taraf duruma itiraz etse de hakemler izlemeye gitmedi.
Kaide hatası itirazı yapılmış oldu
Maçın sona ermesinin arkasından ilk 15 dakika içinde itiraz hakkı bulunan Türkiye, bu hakkını kullandı. Ulusal Ekip, Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze’nin diskalifiye edilmiş olduğu pozisyonda maç saati durmadığı için sonuca itiraz etti. Kaide hatası ya da yargıcı hatası tartışılacak. Müsabakada kaide hatasının yapıldığına karar verilirse maçın tekrarı gündeme gelecek.

Son Dakika Haberler