Güneydoğu Bölgesi, ihracatçı sayısıyla üstün derece elde etti

03.09.2022 12:24 Haber Deposu: İHA Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Ağustos ayı bölge ihracatı rakamlarına bakılırsa Güneydoğu Anadolu Bölgesi, bundan önceki senenin Ağustos ayına bakılırsa ihracatını yüzde 5,8 oranında artırarak 1 milyar 86 milyon 570 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oldu. Güneydoğu’nun lokomotif şehri Gaziantep için ise yüzde 6,4’lük artış ile 917 milyon 865 bin dolarlık ihracat kayda alındı.
Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Gerek bölgemiz gerekse Gaziantep, tüm Ağustos ayları içinde en yüksek Ağustos rakamına ve ihracatçı sayısına ulaşmayı başarmıştır. Ek olarak, Gaziantep’imiz Ağustos ayında Türkiye’nin en oldukca ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı başarmıştır. Dünya piyasalarını negatif etkileyen Rusya-Ukrayna savaşı ve bununla beraber getirmiş olduğu krizlere karşın istikrarla üreten, ihraç eden, başarıların aslolan sahipleri ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum. İhracat performansıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sunan ve tüm zorluklara meydan okuyan ihracat sürecinde a’dan z’ye katkı sunan her bir çalışanı ayrı ayrı kutlama ediyorum” ifadelerini kullandı. Tahıl Koridoru’nda 1 ayda 1,7 milyon tonluk sevkiyat gerçekleşti
GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Bölgemiz, Ağustos ayı süresince 2 bin 508 firmayla ihracat gerçekleştirirken, Gaziantep’ten ihracat icra eden şirket sayısı ise bin 764 olarak hesaplandı. Bu rakamlarla hem bölgemiz hem de Gaziantep ihracatçı sayısı bakımından en yüksek Ağustos ayı rakamına ulaştı. Ek olarak 2022 Ağustos ayında 119 firmamız ilk kez ihracat gerçekleştirmiş oldu. Hedeflerimize adım adım ilerlediğimiz bu yolculukta, Gaziantep başta olmak suretiyle bölgemizdeki birçok firmanın ihracata adım atması büyük bir mutluluk” dedi.
EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER IRAK, ABD, SURİYE
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya haiz ülkeler içinde Ortadoğu ülkeleri yüzde 40,5 payla ilk sırada yer alırken, AB ülkeleri yüzde 16,9 payla ikinci ve Afrika ülkeleri ise yüzde 15,4 payla üçüncü sırada bulunuyor. 2022’in Ocak-Ağustos ayları içinde toplam 192 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci, “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, İsrail, Libya ve Cibuti bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer edinen ülkelerdir. Ek olarak, Ağustos ayında 170 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Bu rakamların daha da artması için değişik ülkelerle temas kurmaya ve pazarımızı büyütmeye itina gösteriyoruz. Bu hususta atılan en mühim ve somut adım olarak Tecim Bakanlığı bünyesindeki Uzak Ülkeler Stratejisi’nin emekleri başlatıldı” diye konuştu.
Kileci, bölgeden en oldukca ihraç edilen ürün grupları içinde makine halıları, pastacılık ürünleri, iplikler, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, plastikler ve mamulleri, bitkisel yağlar, öteki besin müstahzarları, demir-çelik mamulleri ile ağaç ve orman ürünlerinin yer aldığını sözlerine ekledi.
GAZİANTEP’TEN OCAK-AĞUSTOS DÖNEMİNDE 6 MİLYAR 800 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Öte taraftan, Gaziantep, 2022 Ocak-Ağustos dönemindeki 6 milyar 800 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en oldukca ihracat gerçekleştiren illeri arasındaki yerini aldı. İhracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in yüzde 122,8’lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını vurgulayan GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep’ten en oldukca ihracat meydana gelen sektörlerin ise tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri bulunduğunu açıkladı.
2022 yılı Ağustos ayında GAİB’in iştigal sahasına giren öteki illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci, Kahramanmaraş’ın 124,4 milyon dolar, Mardin’in 98,3 milyon dolar, Malatya’nın 34,2 milyon dolar, Diyarbakır’ın 27,9 milyon dolar, Şanlıurfa’nın 22,4 milyon dolar, Adıyaman’ın 9,2 milyon dolar ve Kilis’in 8,2 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu.

Son Dakika Haberler