Gelişigüzel Iyi mi Yazılır? Gelişigüzel Tdk Doğru Yazılışı… Gelişigüzel Mi Gelişi Güzel Mi?

Gelişigüzel Iyi mi Yazılır?
 Gelişigüzel kelimesi eski bir Türkçe kelimedir ve üstünkörü ya da rastgele kelimeleri ile de eş anlamlıdır. Gelişi ve güzel kelimelerinin birleşmesi ile oluşturulmuş olan bu kelime hem ödat hem de zarf tümleci olarak kullanılır. Kullanımı fazla olunca kelimenin iyi mi yazıldığı da birçok şahıs tarafınca merak edilir. Gelişigüzel her ne kadar bazı kişiler tarafınca gelişi güzel olarak yazılsa da doğrusu gelişigüzel şeklinde birleşiktir.
 Gelişigüzel TDK Doğru Yazılışı
 Türk Dil Kurumundaki bilgilere bakılırsa gelişi güzel kelimesi ayrı yazıldığında yazım yanlışına yol açmaktadır. Kelimenin doğrusu birleşik ve gelişigüzel şeklinde olmalıdır.  Gelişigüzel mi Gelişi Güzel mi?
 Bilhassa birleşik kelimeler olduğunda birçok şahıs yazım yanlışından korkmaktadır. Eğer kelimeler ile ilgili aklınızda sual işareti olursa internetten ya da TDK sözlükten doğru yazılışlarına bakabilirsiniz. Gelişi güzel kelimesi gelişi ve güzel kelimeleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Hem zarf tümleri hem de ödat olarak kullanım alanına haiz olan bu kelimenin doğru yazılışı gelişigüzel olmaktadır.
 Gelişigüzel Ne Demek?
 Gelişigüzel kelimesinin lügat anlamı üstünkörü ya da baştan savma, rastgele anlamına gelir. Herhangi bir itina göstermeden üstünkörü meydana getirilen şeyler için gelişigüzel yapılmış oldu demek doğru olur.
 Gelişigüzel İle İlgili Örnek Cümleler
Sen o resmi o denli gelişigüzel yaptın ki iyi mi bir netice ortaya çıkacak hakikaten fazlaca merak ediyorum.
Oldukça özenmene gerek yok aslına bakarsanız derhal döneceğiz üstüne gelişigüzel bir şeyler giysen yeter.
Şöyleki bir gelişigüzel çalıştım fakat sınavda iyi mi sorular çıkar asla kestiremiyorum.
Bence gelişigüzel hareket etmek yerine birazcık daha önemsersen daha başarı göstermiş olursun.
Birazcık gelişigüzel oldu fakat bence gene de güzel yaptım.
 

Son Dakika Haberler