FBI’ın Trump baskınında yeni detaylar: 11 binden fazla hükümet belgesi bulunmuş oldu!

02.09.2022 20:49 Haber Deposu: İHA ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’da yer edinen Mar-a-Lago’daki evinde meydana getirilen FBI aramasında ele geçirilen belgelerle ilgili daha çok detay paylaştı. Trump’ın hukuk ekibinin aramada ele geçirilen materyalleri incelemek için üçüncü bir taraf belirleme talebini değerlendiren federal bir yargıç, üçüncü taraf incelemesini dikkate alarak envanter listesinin halka açıklanmasını emretti. Açıklanan yeni envanter sıralamasında, Trump’ın ofisinde “gizli saklı” olarak işaretlenmiş 47 tane boş klasör, 99 tane mecmua, gazete, yazı ve basılı medya unsurlarının bulunmuş olduğu açıklandı.
 
Hediyelik eşyalar ve giysiler bulunmuş oldu
Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca daha ilkin paylaşılan envanter listesine ek olarak açıklanan detaylı listede, ele geçirilen malzemeler hakkında daha çok detay verilirken, kişisel eşyalarla karıştırılmış, “gizli saklı” ve “oldukca gizli saklı” olarak sınıflandırılmış belgelerinde ele geçirildiği açıklandı. “Gizli saklı” ve “Oldukca gizli saklı” olarak sınıflandırılan klasörler içinde, oldukca gizli saklı olarak işaretlenmiş klasörden 18 belge, gizli saklı olarak işaretlenmiş bir klasörden 54 belge ve gizli saklı olarak işaretlenmiş başka bir klasörden ise 31 belge çıkmış olduğu kaydedildi. FBI araması esnasında ek olarak, “Personel Sekreteri / Askeri Yardımcısı” şeklinde etiketlerle 42 tane daha boş klasör bulunmuş olduğu belirtilirken, aramada hediyelik eşya ve kıyafetlerin de bulunmuş olduğu aktarıldı. FBI ajanlarının ek olarak 11 binden fazla sınıflandırılmamış hükümet belgesine ulaşmış olduğu açıklandı. Hakkaniyet Bakanlığı, standart soruşturma uygulaması kapsamında ekiplerin el konulmuş olan tüm eşyaları değerlendirmeye devam ettiğini söyleyerek, “El konulmuş olan materyaller, hükümetin soruşturmasını ilerletmek için kullanılmaya devam edilecek. Soruşturma, ek şahit görüşmeleri, büyük jüri uygulaması şeklinde daha ileri soruşturma adımlarını içerirken, ele geçirilen materyaller kullanılmaya ve değerlendirmeye devam edilecektir” dedi.  
Cezai soruşturmaya alınmıştı
FBI’ın 8 Ağustos’ta Mar-a-Lago’daki aramasından sonrasında geçtiğimiz hafta Trump’ın hukuk ekibi federal bir yargıçtan, ele geçirilen belgeleri incelemek için hususi bir yönetici atamasını istemişti. ABD Bölge Yargıcı Aileen Cannon, Trump’ın geçen hafta sonu hususi bir gözetleyici talebi için Hakkaniyet Bakanlığı’na Trump’ın talebine bir cevap göndermesini ve aramada nelerin yapıldığına dair daha detaylı bir belge sunmasını istemişti. Daha ilkin Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Trump’ın Mar-a-Lago’daki evinde 20 kutudan fazla eşya bulunmuş olduğu belirtilmişti. FBI ajanları toplam 11 gizli saklı belge setinden 4’ünün oldukca gizli saklı, 3’ünün ise gizli saklı olarak işaretlendiğini belirtmişti. Aramada Trump, Casusluk Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının yok edilmesi şeklinde gerekçelerle cezai soruşturmaya alınmıştı.

Son Dakika Haberler