Erzurum ile Azerbaycan’ın Şuşa şehri kardeş oldu

21.09.2022 23:12 Haber Deposu: DHA Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin sarsılmaz bir iradenin temelinde giderek daha da güçlendiğini söyleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Tutsaklık dolu günlerde bir taraftan cephelerde bir taraftan da Ermeni Taşnak Çeteleri ile savaşan Erzurum’un yokluk ve kıtlıkla mücadelesine o günlerde Azerbaycanlı kardeşlerimiz yetişti. Bakü Müslüman Cemaat-i Hayriyesi, Kardaş Kömeği doğrusu ‘Kardeş yardımı’ adı altında Dadaşlara yardım elini uzattı. Bu yardımla ilgili görevlendirilen Genceli Seyidov, ülkesinde toplanan yardımları Erzurum’a getirdi. Genceli Yiğit Seyidov ve arkadaşları yardımla sınırı olan kalmayarak, Ermeni katliamlarının yaşandığı günlerde Erzurumlularla beraber omuz omuza savaşım etti. Seyidov, Ermeni idaresinin hileli planıyla Erzurum Belediye heyeti ile beraber şehit oldu. İşte bu nedenledir ki Can Azerbaycan’a duyulan sevgi Erzurum’da adeta ebedileşmiştir” dedi.
ŞUŞA AZERBAYCAN KÜLTÜRÜNÜN BEŞİĞİ Şuşa’nın Azerbaycan kültürünün beşiği olarak bilindiğini ifade eden Sekmen, şöyleki devam etti:
“Şuşa Karabağ’ın başkenti Hankenti’ne nazır antik bir kalenin içinde ve çevresinde gelişmiş, müstahkem kale şehirdir. Şuşa bizim tam 28 senedir vatan hasretimizdi. Şuşa demek Azerbaycan demekti. Şuşa Azerbaycan için onur, ulusal gurur ve onur meselesiydi. Zafere susamış Azerbaycan’ın kahraman ordusunun Şuşa’ya girmiş olduğu gün, Azerbaycan için son yüzyılın en büyük mutluluğuydu bu. Can Azerbaycan özlem kalmış olduğu vatan toprağına hamd olsun kavuşmuş oldu. Tüm dünya, Türklerin enerjisini ve büyüklüğünü Şuşa’da da görmüş oldu. Bu manada Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak; can Azerbaycan’ımızla olan ilişkilerimizin güçlenmesi ve kardeşliğimizin pekişmesi noktasında oldukça hususi adımlar atmaya devam edeceğiz. Bilinmiş olduğu benzer biçimde bu mühim adımlardan biri de ‘Kardeş Kent’ projemizdir. Belediye meclisimizde alınan kararla; Şuşa ile Erzurum kardeş kent oldu. Bugün bu protokolle iki şehrin kardeşliği de taçlanmış oldu. Rabbim birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Erzurum’un, kardeş şehrimiz Şuşa ile daha sıkı bir halde ticari, toplumsal, ekonomik, sanat içerikli ve kültürel bağlarını güçlendirmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan asla kimsenin şüphesi olmasın.”
ŞUŞA VE ERZURUM DÜNYANIN İKİ ÖNEMLİ KENTİ
Azerbaycan Cumhuriyeti Şuşa Devlet Tarih ve Mimari Koruma Alanı Başkanı Meftun Abbasov, protokol imza töreninde, “Şuşa ve Erzurum, Dünya’nın iki mühim tarih kentidir. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey ile imzaladığımız protokolle Şuşa ve Erzurum kardeş kent oldu. İki zamanı şehrimiz de birbirine oldukça benziyor ve ortak özellikleri de oldukça fazla… Bugün oldukça mühim bigün. Erzurum’daki Şuşa ve can Azerbaycan’a duyulan sevgi, Mehmet Sekmen Başkanımızın kentteki yatırımlarda can Azerbaycan’ımıza duyulan bu ilgiyi, bu sevgiyi yatırımlara nakşetmesi bizleri oldukça mutlu ediyor” diye konuştu.
Törende ondan sonra Sekmen ile Abbasov, iki kenti kardeş icra eden protokolü imzaladı. Günün anısına Sekmen ve Abbasov birbirlerine armağan verdi.

Son Dakika Haberler