Elektrik Iyi mi Yazılır? Elektrik TDK Doğru Yazılışı…

17.09.2022 16:20 Son Güncelleme: 17.09.2022 16:21 Elektrik Iyi mi Yazılır?
 Elektrik kelimesi bazı kişiler tarafınca yanlış yazılan kelimeler arasındadır. Türkçede konuşmadan kaynaklı kimi zaman kelimeler değişik söylendiği için yazımında da hatalar meydana geldiği bilinmektedir. Bilhassa sessiz harfler yan yana geldiği vakit bazı kişiler kelimelerin iyi mi yazıldıklarını karıştırır. Bu kelimelerden biri de elektrik kelimesidir bu sebeple ktr harflere yan yana ulaşınca yazım mevzusunda bazı kişilere zorlar. Elektrik kelimesi elenktrik ya da elektirik olarak yanlış yazılabilir fakat kelimenin doğru hali elektrik şeklindedir.
 Elektrik TDK Doğru Yazılışı
 Kelimelerin iyi mi yazılmaları icap ettiğini bilmiyorsanız ya da bir tereddüdünün var ise yanlış yapmamak adına TDK sözlükten bakabilirsiniz. En güvenilir kaynak Türk Dil Kurumu olduğundan hem kelimelerin doğru yazılışlarını hem de anlamlarını bu sözlükten rahatça bulabilirsiniz. Elektrik bazı kişiler tarafınca elektirik, bazı kişiler tarafınca da elekntrik olarak yazılır. Bu yazımlarda yazım hatası vardır ve kelimenin doğru yazılmış hali elektriktir.  Elektrik Ne Demek?
 Elektrik, elektrik yüklerinin akışına dayanan fizyolojik bir vakadır. Elektrik sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiştir ve dolayısı ile kelimenin kökeni de Fransızcadır. Elektrik kelimesi Türkçede çıngı kelimesi ile eş anlamlıdır. Pek fazlaca değişik şekillerde yanlış yazılan elektrik kelimesinin doğrusu elektrik olarak yazılır. Sessiz harflerin bir araya gelmesi kişilerde yazım hatası yaptırdığı için bu kelime sınavlarda da sıkça sorulur. Elektrik olarak yazmak doğru kabul edilir.
 Elektrik İle İlgili Cümleler
Elektriklerin gideceğini keşke bildirselerdi ikimiz de ona gore tedbir alırdık.
Senin tanıdığın bir elektrik işçisi var mı?
Üniversitede elektrik-elektronik bölümünü okumuş.
Senden asla elektrik almadığımı daha ilkin söylemiş miydim?
Elektrikler gittiğinde mum yakmayı fazlaca severim.
Maddeci Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Maddeci Kime Denir?
 

Son Dakika Haberler