Dünya şampiyonu Taha Akgül’e Ankara’da coşkulu karşılama

17.09.2022 18:28 Haber Deposu: DHA Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda özgür yoldam 125 kilogram finalinde ulusal güreşçi Taha Akgül, Moğol rakibi Lkhagvagerel Munkhtur’u 6-2 yenik ederek 3’üncü kez dünya şampiyonu oldu.
Akgül, Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanmasının peşinden yurda döndü. Taha Akgül’ü Ankara Esenboğa Havalimanı’nın kapısında bekleyen kalabalık, coşku ile karşıladı.
Taha Akgül 3. kez dünya şampiyonu oldu
“HEDEFİM TEKRAR OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMAK” Ulusal güreşçi Akgül, 3’üncü dünya şampiyonluğunun kendisi için değişik bir yere haiz bulunduğunu söyleyerek, “7 yıl olmuştu, 2015’te son olarak dünya şampiyonu olmuştum. 2016’da olimpiyat şampiyonluğum var. 2014, 2015, 2016’da dünya zirvesine çıktım. 2017 ve 2019 dünya şampiyona finalinde 5 saniye kala maç kaybettim. Şu an 5 tane altın madalyam, kemerim olabilirdi. Bugün de tekrardan zirveye çıktım, tüm rakiplerimi yendim. 2022 yılı Avrupa dünya şampiyonluğu ile bitiyor. Yedi gün sonrasında düğünüm var. Oraya hazırlığım var. Kulüp başkanımız Yüksel Arslan burada, Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor’dayız biz. Burada gördüğünüz kişiler de oranın temsilci sporcuları. Başkanımız Mansur Yavaş’ın bizlere de büyük emeği var. Bakanlığımızdan Selçuk Cebi sağ olsunlar bizi yalnız bırakmadı. Tüm alın teri döken her insana ben teşekkür ediyorum. Çifte düğün yapacağız inşallah. Sonrasında bir dinlenme sürecimiz olacak, sonrasında da yeni sürem için asla beklemeden devam edeceğiz. O mühim bu sebeple olimpiyatlara oldukça azca süre kaldı. Şimdi zirveye çıktık fakat artık rakiplerimiz bizlere hazırlanacak. Şimdi artık Avrupa Dünya şampiyonu ile güreşecekler. O yüzden onlara o pozitif yanları vermemek adına bu aradaki farkı korumak için daha oldukça çalışacağım. Hedefim 2024’te Paris Olimpiyatları’nda da 2’nci kez olimpiyat şampiyonu olarak inşallah bu işi zirvede bırakmak olacak” ifadelerini kullandı.
“ALTIN MADALYAYI NİŞANLIMA ARMAĞAN EDECEĞİM”
Düğün hazırlığında bulunduğunu söyleyen ulusal güreşçi, Sırbistan’dan hazırlıklar için erken döndüğünü söyleyerek, “Son bir haftamız bulunduğunu düşündüğümüz için erken gelelim dedik. Pazar günü dinleniriz, pazartesi işe koyuluruz. Birazcık küçücük işler var doğal olarak, onları halledeceğiz. Bu da tatlı bir coşku bizim için birazcık yorulacağız fakat hayatımızı yaşamamız gerekiyor. Güzel zamana denk geldiğini düşünüyorum. Altın madalya ile beraber düğünümüzü yapmış olacağız. Nişanlıma da altın madalyayı armağan etmiş olacağım” dedi.
Akgül, kendisine 12 senedir antrenörlük meydana getiren Abdullah Çakmar’a da teşekkür etti.
“NE MUTLU Kİ BÖYLE BİR ALLAH’IN ASLANINA SAHİBİM”
“Taha ile beraber 11 senedir 9 Avrupa, 3 dünya, 1 olimpiyat şampiyonluğu, 13 kere İstiklal Marşımızı okuttuk, tüm dünyaya dinlettik” diyen Taha Akgül’ün antrenörü Abdullah Çakmar da “Ne mutlu ki bu şekilde bir Tanrı’ın aslanına sahibim bu anlamda hakkaten 85 milyonun, milletimizin yüzünü güldürmek ve Başkentimize Ankara Büyükşehir Belediyemize bu altın madalyayı getirmek bizim için oldukça önemliydi ve biz bu altın madalyayı getirdik. Bizlerden desteklerini hiçbir süre esirgemeyen başta onursal başkanımız Mansur Yavaş’a, kulüp başkanım Yüksel Aslan’a oldukça teşekkür ediyorum. Yeni Taha’lar, yeni Rıza’lar yetiştirmek için proje başlattık. 300 çocuk ile başladığımız projede, 4 bin 800 evladımız var şu an. 800 güreşçimiz var” ifadelerini kullandı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü Başkanı Yüksel Arslan da Taha Akgül’ü havalimanında karşılayanlar arasındaydı. Akgül’ü kutlama eden Arslan, 2024 Olimpiyatları’nda da bu güzelliği yaşayacaklarını söylemiş oldu.

Son Dakika Haberler