Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay Zirvesi’nde konuştu

17.09.2022 08:36 Son Güncelleme: 17.09.2022 08:42 Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu mesajları verdi:
– İŞBİRLİĞİ VURGUSU: Türkiye en Batı’daki Asyalı en Doğu’daki Avrupalı olarak müstesna bir konuma haizdir. Asya ile binlerce senelik zamanı, beşeri, kültürel ve siyasal bağlarımız bulunuyor. Ata yurdumuz Asya ile ilişkilerimizi her alanda güçlendirmeye çalışıyoruz. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Asya’nın hoşgörü ikliminin ve sorunlara ortak çözüm bulma anlayışına dayalı kadim kültürünün günümüzdeki temsilcisi olarak tarafımızdan görülüyor. Bunun için de teşkilatla ilişkilerimizi geliştirmeye ehemmiyet veriyoruz.
– ASYA’YA AÇILAN PENCERE: Son 10 senedir haiz olduğumuz diyalog ortağı statümüz yardımıyla burası Asya’ya oluşturulan pencerelerimizden biri haline gelmiştir. Teşkilatın, Enerji Kulübü Üst Düzey Dönem Başkanlı’ğını 2017 senesinde üstlenmiştik. Bu kapsamdaki Üçüncü Yüksek Düzeyli Grup Toplantısını Ankara’da gerçekleştirmiştik. Üye olmayan bir devletin bu şekilde bir görevi icra etmesi teşkilat için de bir ilki teşkil etmiştir. Üstlendiğimiz mesuliyet, teşkilatla Türkiye arasındaki ilişkilerin ne kadar geliştiğini de göstermiştir. Bundan sonrasında ortaklaşa çabalarımızla işbirliğimizi oldukça daha yukarıya çıkaracağımıza inanıyorum. – EN CÖMERT ÜLKEYİZ: Tüm insanlığın aynı gemide bulunduğunu bir kez daha hatırlatan küresel salgın sürecinde maalesef internasyonal kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler iyi bir sınav veremediler. Hatta kimi ülkeler tıbbi araç-gereç temininde çatışma noktasına kadar geldiler. Türkiye olarak koronavirüsle savaşım kapsamında 161 ülke ve 12 internasyonal kuruluşa yardım sağladık. Kendi imkanlarımızla geliştirdiğimiz yerli ve ulusal aşımız olan TURKOVAC’ı tüm gerekseme sahiplerinin hizmetine sunduk. Ortalama 3.7 milyonu geçici koruma altındaki Suriyeliler olmak suretiyle 4 milyondan fazla yerinden edilmiş bir insana ev sahipliği yapmayı sürdürüyoruz. Yaptığımız 8 milyar doları aşkın insani yardımla ulusal gelire oranla dünyada ilk sıradayız. Gayrisafi ulusal gelirin ortalama yüzde 1’ini insani yardımlara ayırarak dünyanın en eli bol ülkesi unvanını taşımanın gururunu yaşıyoruz.
– UKRAYNA TAHILI: Küresel sistemin düzeltim ihtiyacını vurgularken bir taraftan daha adil, temsil kabiliyeti yüksek, kapsayıcı ve etkin bir düzenin tesisi için çalışıyoruz. Bunu yaparken bölgemizde ve ötesinde sulh, güvenlik, istikrar ve refahın başat kılınması için her türlü çabayı sergiliyoruz. Gayemiz insanı ve insani değerleri merkezi alan girişimci bir dış ilişkiler anlayışıyla bölgemizde ve ötesinde bir sulh kuşağı tesis etmektir. Bu kapsamda Ukrayna’daki çatışmaların dış ilişkiler kanalıyla bir an evvel sona erdirilmesi için yoğun çaba gösteriyoruz. Ukrayna tahılının Karadeniz üstünden sevkıyat noktasında Birleşmiş Milletler ve taraflarla verimli bir ortaklık yürütüyoruz. Tahılın Afrika’daki kardeşlerimiz başta olmak suretiyle bilhassa en oldukça gerekseme duyanlara ulaştırılması noktasında da samimi çaba harcıyoruz.
– TERÖRÜ EN İYİ BİLEN ÜLKEYİZ: Terörizm maalesef küresel düzeyde sınır tanımamakta, tüm devletleri negatif etkilemektedir. Türkiye on binlerce vatandaşını terör örgütlerine kurban vermiş, terörün kanlı yüzünü oldukça iyi bilen, tanıyan bir ülkedir. 40 senelik gören bölücü terörle mücadelemizde bir çok süre yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, DEAŞ ve FETÖ dahil terörizmin tüm şekil ve tezahürleri ile mücadelemizi kesin bir halde sürdürüyoruz. Ortak güvenliğimizi ilgilendiren hususlarda ŞİÖ ile diyaloğumuzu daha da güçlendiremeye hazırız.
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ
Semerkant’taki ŞİÖ zirvesi süresince geniş güvenlik önlemleri alındı. Özbekistan güvenlik güçleri, kuş uçurtmadı.
SEMERKANT DEKLARASYONU İMZALANDI
Özbekistan’ın Semerkant kentinde yeni inşa edilen “İpek Yolu Semerkant” internasyonal Gezim bölgesindeki kurultay merkezinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları 22. Toplantısı sonlandı.
KİMYASAL SİLAH VURGUSU
ŞİÖ üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan liderleri zirve sonuçlarına ilişkin Semerkant Deklarasyonu’nu imzaladı. Deklarasyonda liderler, ŞİÖ’nün öteki devletlere ve internasyonal kuruluşlara yönelik olmadığını teyit etti ve karşılıklı çıkarları dikkate alarak iş birliğine açık olduklarını kaydetti. Dünya Tecim Örgütü’nün etkinliğinin artırılması ve organizasyonda düzeltim yapılması çağrısında bulunulmuş oldu. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nın hükümlerine sıkı sıkıya uyulması icap ettiğinin de altı çizildi. Zirvede, üye ülkeler tarafınca uzun vadeli iyi komşuluk, dostluk ve ortaklık anlaşmasının uygulanması için kapsamlı bir fiil planı da dahil toplam 40 belge imzalandı.

Son Dakika Haberler