Bozcaada’da otuz dakikada denizin dibinden 40 çuval çöp çıktı

19.09.2022 20:41 Haber Deposu: İHA Internasyonal Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi ile Gestaş Deniz Ulaşım Gezim Tic. A.Ş. ortaklığında Bozcaada Limanı’nda deniz dibi temizliği yapılmış oldu. Etkinliğe Bozcaada Kaymakamı Muhammet Mustafa Kara, Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Bozcaada Liman Başkanı Hüseyin Alim, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Funda Yalın, Gestaş Genel Müdürü Mahir Luk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, ÇOMÜ Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adnan Ayaz katıldı.
‘Denizlerimizi Koruyalım, Beraber Yaşatalım’ toplumsal mesuliyet projesi çerçevesinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’ne bağlı öğretim üyeleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçlarının gerçekleştirdiği etkinlikte deniz dibinden 40 çuval atık çıkarıldı. Denizden çıkan hayalet balık ağları, lastik, cam ve plastik şişeler, metal teneke, plaj sandalyeleri, seramik tabaklar dikkat çekti. Dekan Çelik: “Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız”
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Şanver Çelik, “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Gestaş arasındaki ‘Denizleri Koruyalım, Beraber Yaşatalım’ toplumsal mesuliyet projesi çerçevesinde eylül ayının 3’üncü haftasında kutlanan Internasyonal Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla Bozcaada Limanı’nda deniz dibi temizliği etkinliği düzenledik. Bu etkinliğin amacı, doğal ki farkındalık oluşturmak, deniz kirliliğine dikkat çekmek. Bunun yanında bir nebze de olsa denizlerimizin temizliğine katkıda bulunmak. Denizlerimiz bizim yaşam kaynağımız, oksijen depomuz. Hem de gıda kaynağımız. Ek olarak milyonlarca deniz canlısının yaşamış olduğu bir alan. Balıkçılarımız için de geçim deposu. Denizlerimize fazlaca iyi bakmalıyız, bilhassa çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmamız gerekiyor. Görevimiz doğamızı, çevremizi korumak ve bu bilinçte nesiller yetiştirmek olmalı” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler