Borsada yukarı adım kuralı bugün de geçerli olacak

Borsa İstanbul, “BIST 50 Endeksinde yer edinen paylarda 14/09/2022 ile 19/09/2022 tarihleri içinde uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 20/09/2022 tarihindeki seansta da uygulanmasına karar verilmiştir” açıklaması yapmış oldu.
Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) vasıtasıyla yapmış olduğu duyuruda şu ifadeler yer aldı:
“BIST 50 Endeksinde yer edinen paylarda 14/09/2022 ile 19/09/2022 tarihleri içinde uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 20/09/2022 tarihindeki seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.
ABD tahvil getirileri son yılların en sert yükselişi!
Buna gore; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa mevzu olacak ana para piyasası aracının son olarak gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden gerçekleştirilebilecektir. Sadece, açığa satışa mevzu olan ana para piyasası aracının son olarak gerçekleşen fiyatının bundan önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi son olarak gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir. Gün içinde haiz olunmadan meydana getirilen ve ondan sonra aynı gün içinde meydana getirilen alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafınca bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda lüzumlu dikkat ve özenin gösterilmesi ehemmiyet arz etmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Son Dakika Haberler