Borrell: Putin Ukrayna’yı yok etmek istiyor ve askeri olarak başarı göstermiş olamıyor

23.09.2022 00:45 Haber Deposu: İHA AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM Güvenlik Konseyi’nde yapmış olduğu konuşma sonrasında basın toplantısı düzenledi. Borrell, “Tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bir sürekli üyesi, internasyonal kurallara dayalı düzenin en temel direği olan Birleşmiş Milletler Sözleşmesini ihlal ediyor” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın şu anda işgal etmiş olduğu ve tekrardan açık bir halde kitle imha silahları kullanmakla tehlike arzettiği Ukrayna topraklarında yasadışı “referandum” ve Rusya’da kısmi seferberlik duyuru ettiğini hatırlatan Borrell, “Rusya’nın bu eylemleri, yalnızca Ukrayna’da değil, Avrupa’da ve başka yerlerde sulh ve güvenliği tehdit etmeye devam ediyor. Artan besin güvensizliği ve enerji tutarları şeklinde ciddi küresel sonuçlar doğuruyor. Burada toplanan dünya liderleri bunu kınamak için birleşmelidir’’ dedi. “Sorumsuz ve alaycı’’
Rusya tarafındaki son gelişimleri sorumsuz ve alaycı olarak niteleyen Borrell, “Bu, Ukrayna’ya verilen kesin desteği baltalamaya yönelik sorumsuz ve alaycı bir girişimdir. (Vladimir Putin) O, Birleşmiş Milletler’in değerlerine asla aldırış etmediğini gösterdi. Başkan Putin, Birleşmiş Milletler’in ve bu Konseyin değerlerine tam bir kayıtsızlık göstererek hareket ediyor. Dünya toplumu birlik olmalı, bunu reddetmeli, sulh ve ilerleme için çalışmalı. Şimdi Başkan Putin, bu kısmi seferberlik yöntemiyle savaşın maliyetini Rus nüfusuna doğru daha da genişletmek istiyor. Bir şey açık, Putin Ukrayna’yı yok etmek istiyor ve askeri olarak başarı göstermiş olamıyor’’ ifadelerini kullandı.
“Her gün Rus birliklerinin işlediği vahşeti öğreniyoruz”
Ukrayna halkının mağduriyetine dikkat çeken Borrell, “Rusya, Ukrayna halkının üstüne büyük bir acı getirdi. Her gün Rus birliklerinin işlediği vahşeti öğreniyoruz. Bunlar, sevdiklerini tekrar asla göremeyecek olan parçalanmış ailelerin ağlatısal hikayeleridir. Geçen nisan ayında Ukrayna’ya gittiğimde Bucha’da öldürülen insanların cesetlerinin mezardan çıkarıldığına bizzat tanık oldum. Mariupol’den, insanların kasten aç bırakıldığı bölgeleri gördük. Şimdi, İzyum bölgesinden gelen son görüntüler, Rusya’nın herhangi bir internasyonal kaide ve ilkeyi tanımadığının bir başka göstergesi’’ dedi.
“Ukrayna Başsavcılığına destek oluyoruz”
Internasyonal yargıya AB’nin desteğinin süreceğini bildiren Borrell, “Açık konuşayım. Rusya siyasal liderliği ile Ukrayna’da internasyonal hukuku ve internasyonal insancıl hukuku ihlal eden hepimiz görevli tutulacaktır. Internasyonal Ceza Mahkemesi (ICC), Avrupa Birliği’nin sarsılmaz desteğine güvenebilir. ICC’yi mali ve teknik olarak destekliyor ve kanıt toplama dahil olmak suretiyle eğitim, uzmanlık ve ekipman sağlayarak Ukrayna Başsavcılığına destek oluyoruz. Rusya, Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin ilkelerine saygı göstermeli ve bu yasadışı planları tersine çevirmelidir’’ dedi.
“Rusya, sulh ve güvenliği tehlikeye atıyor’’
Rusya’nın eylemleri sebebiyle kınanması icap ettiğini söyleyen Borrell, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’nin dün burada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda söylediği benzer biçimde, Cenk isteyen tek şahıs Putin. Bu cenk onun savaşıdır. Rusya, benzeri görülmemiş bir ölçekte internasyonal sulh ve güvenliği tehlikeye atıyor. Sadece, Ukrayna’nın yanında durma kararlılığımızı, birliğimizi, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini gerektiği kadar müdafa kabiliyetine kapsamlı desteğimizi sarsmayacaklar. Fakat en önemlisi, burada toplanan tüm liderler, Birleşmiş Milletler’de oturan internasyonal cemiyet, Başkan Putin’in almış olduğu sorumsuz ve tehlikeli bir pozisyon olan nükleer tabanca kullanma tehdidini kuvvetli bir halde kınamak zorunda” dedi.

Son Dakika Haberler