Batın İsminin Anlamı Nedir? Batın İsmi Kur’an’da Geçer Mi, Tdk Lügat Anlamı Ne Demek?

Batın İsminin Anlamı Nedir? 
El- Batın olarak geçen Batın adı, Tanrı’ın adları içinde yer alır. Gizli saklı ve görünmeyen manasını taşımaktadır. Bununla birlikte göz ile algılanamayan anlamında da kullanılmaktadır. Yarattıklarına her türlü nimeti bahşeden anlamına gelen el- Batın adı ufaklıklara verilmesi için uygun adlar içinde değildir. Sadece gene de verilmek istenirse başına ”Abd” eki getirilerek kullanılabilir.
Batın İsmi Kur’an’da Geçer mi?
Batın adı, Kur’an’ı Kerim’de bulunan ayetlerde yer almaz. Sadece bu ismin anlamında taşınan özellikler yalnızca Tanrı’a özgü ayrıcalıklar olduğundan yeni doğan bebeklere Batın isminin verilmesi İslami açıdan uygun olmaz. Arapça kökenli olan bu ismin ufaklıklara verilmesi önerilmez. TDK Lügat Anlamı Nedir 
Batın kelimesi, dilimize Arapçadan geçen bir kelimedir. Tanrı’ın adları içinde olduğundan oldukça sık kullanılan kelimelerden birisidir. Arapça kökenli olan Batın İsminin TDK’ye gore anlamı şu şekilde geçmektedir.
– İç
 
– Karın
 
– Gizli saklı, görünmeyen
 
– Dönem
 
El-Batın Ne Demek?
 
 El- Batın, gizli saklı ve görünemeyen manasına gelmektedir. Bununla birlikte süre ve mekandan arınmış olmak anlama gelir. Tanrısal bir anlamı olduğundan ufaklıklara verilmesi İslami açıdan uygun görülmemektedir. Sadece günümüzde adam ufaklıklara verilen Batın isminin önüne Abd eki getirilmesi ile kullanılması gerekir. Bu şekilde Abdülbatın şeklinde isim verilebilir. 
 

Son Dakika Haberler