Bakan Nebati: “Asla olmadığı kadar kuvvetli bir kredibiliteye ulaşacağız”

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Biz, alın terimizle üreterek kazanmayı, ihracat ve gezim gelirlerini artırarak cari dengeyi sağlamayı hedefliyoruz. Hepimiz bu yolda ilerledikçe, tarihte asla olmadığı kadar kuvvetli bir kredibiliteye beraber ulaşacağız” dedi.
Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Iktisat Modeli ile ilgili toplumsal medya hesabından izahat yapmış oldu.
Türkiye’nin Türkiye Iktisat Modeli çerçevesinde, katma kıymetli üretim anlayışını benimseyerek ihracatı teşvik etmiş olduğu ve bu yolda kararlılıkla ilerlediği mesajını veren Bakan Nebati, bu model ile döviz kurlarında ara sıra yaşanmış olan hareketliliğin tesir alanının zayıfladığını hatırlattı.
THY’den ikramiye müjdesi
Türkiye’nin 2022 yılının ilk yarısında gelişme bakımından öteki ülkelere kıyasla oldukca daha pozitif yönde bir performans göstermeyi başardığına dikkati çeken Nebati, “Ülkemiz, bir ekonomik geçiş sürecindedir. Türkiye, daha çok üreten ve daha çok ihracat icra eden bir ekonomiye dönüşüyor. Sektörlerimiz, bu kökten değişimi hissediyor ve gelirlerini artırıyor” notunu düştü. Bakan Nebati, şunları kaydetti:
“Biz, alın terimizle üreterek kazanmayı, ihracat ve gezim gelirlerini artırarak cari dengeyi sağlamayı hedefliyoruz. Hepimiz bu yolda ilerledikçe, tarihte asla olmadığı kadar kuvvetli bir kredibiliteye beraber ulaşacağız. Bu anlamda, ülkemize yönelik meydana getirilen değerlendirmelerin, kısa sürede, durgunluk ve enflasyon ile savaşım eden gelişmiş ekonomilerden ayrışan tüm pozitif yönlerimizle oldukca daha pozitif yönde seyredeceğine şahitlik edeceğiz. Buna yürekten inanıyorum.”

Ülkemiz, Türkiye Iktisat Modeli çerçevesinde, katma kıymetli üretim anlayışını benimseyerek ihracatı teşvik etmekte ve bu yolda kararlılıkla ilerlemektedir. Bu model ile döviz kurlarında ara sıra yaşanmış olan hareketliliğin tesir alanı da zayıflamaktadır.
— Dr.Nureddin NEBATİ🇹🇷 (@NureddinNebati) September 3, 2022

Son Dakika Haberler