Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Sıhhat Bakanı Koca’yı kabul etti

22.09.2022 17:21 Son Güncelleme: 22.09.2022 17:24Haber Deposu: İHA Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’de Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’yı kabul etti.
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Azerbaycan ve Türkiye cumhurbaşkanları arasındaki sarsılmaz birlik ve kardeşlik bağlarının tüm öteki kurumları şeklinde, sıhhat bakanlıkları içinde ortaklık için de bir rehber durumunda bulunduğunu ve iki ülkenin bakanlıklarının bu bakımdan yakın ortaklık içinde bulunduğunu altını çizdi.
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in önderliğinde Azerbaycan topraklarının işgalden kurtarılmasının sevinçle karşılandığını söyleyen Bakan Koca, Azerbaycan şehitleri için Aliyev’e taziyelerini iletti ve gazilere şifalar diledi.Şuşa Deklarasyonu’nun önemine vurgu meydana getiren Koca, bu belgede yansıtılan hedefler doğrultusunda sıhhat alanında ilişkileri geliştirmek ve derinleştirmek için çalıştıklarını belirtti. Türkiye’de sıhhat alanında kazanılan tecrübe ve bilgiyi Azerbaycanlı meslektaşlarıyla paylaşmanın kardeşlik görevi bulunduğunu ifade eden Bakan Koca, Aliyev’in desteğiyle Bakü’de düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Sıhhat İş Forumu’nun önemine vurgu yapmış oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özbekistan’da gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatan Aliyev, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizin her alanda devamlı geliştiğine dikkat çekti. Aliyev, Şuşa Deklarasyonu’nun iki ülke arasındaki ilişkilerin resmi bir tezahürü olarak değerlendirdiğini ve bu deklarasyonun Azerbaycan ve Türkiye halkalarının iradesini ve iki devletin çıkarlarını yansıttığını söylemiş oldu.
Aliyev, Azerbaycanlı gazilere Türk doktorlarının cenk esnasında ve sonrasında gösterdiği işlem için Koca’ya teşekkür etti. Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde işbirliğine dikkat çeken Aliyev, sıhhat alanındaki ilişkilerin bu açıdan övgüye kıymet bulunduğunu ve bu açıdan Azerbaycan-Türkiye Sıhhat İş Forumu’nun önemine değindi.
Emine Erdoğan, Fransız First Lady Brigitte Macron ile görüştü

Son Dakika Haberler